Recenze - AUN - Motorsleep

aun_motorsleepMáte rádi nekonečné a hutné kytarové stěny a po koncertu Sunn O))) byste se rádi znovu vykoupali ve statické rockové lázni? Pak není nic jednoduššího, než vyrazit na koncert kanadského projektu AUN, který letos vydal výbornou desku Motorsleep. Seznámení s projektem Martina Dumaise pro vás připravil Pavel Zelinka. 

 AUN – Motorsleep

Vydal: Alien8 rec. (www.alien8recordings.com)

Montreal jako kulturní doupě má spoustu temných kobek. Jednu z nich okupuje například vydavatelství Constellation records, které jsme si tu nedávno představili profilem. Již ve středu (11. listopadu 2009) se v Praze představí další Montrealský muzikant, tentokrát z hlubší a zaprášenější drone metalové sluje - Martin Dumais, který v poslední době sklízí velké úspěchy se svým sólovým projektem AUN.

Pokud bychom měli hledat primární inspirace AUN, tak nepůjdeme nejdříve za Earth a dalšími věrozvěsty nejpomalejšího metalu, ale do experimentálních elektronických vod, kde vedle sebe pohodlně koexistují klasičtí protagonisté ambientu 70. let jako Cluster a Brian Eno a vedle nich krajan Tim Hecker, který se profiluje industriálnějším a digitálně aktuálnějším způsobem. Po letech oťukávání sebe sama skrze lokální label Oral a sérii živých nahrávek, které vyšly samopalovým způsobem, přichází v letošním roce AUN s prvním průnikem mimo subžánrovou skořápku. Tím impulzem je vydání desky Motorsleep, která vychází na prestižním (též Montrealském) labelu Alien8.

Zatímco na předchozích nahrávkách, včetně loňského CD Multigone, se Martin prezentoval spíše statičtější a špinavější sestavou skladeb, která se náladou držela spíše pod stolem, letošní novinka pomyslně otevírá okna do místnosti a nechává prostorem proudit velmi čerstvý, proměnlivý vzduch. Motorsleep je náhle o několik tříd výše co se týče smyslu pro strukturu a gradaci držených kytarových stěn. Hluk z pera AUN je stále v základu hustý a plně nasycený, na mnoha místech ale průvan statickou atmosféru nečekaně nařasí a zvlní do novotvarů, které můžeme slýchat například od Christiana Fennesze. Od něj pak už není daleko do ambientní škatulky až k takovým submisivně droneovým introvertům, jako jsou William Basinski nebo Francisco Lopez.

Navíc AUN není pouze studiový projekt, ale neustále se zlepšující živá atrakce, kdy Martin prohání zvuk své kytary přes hejno efektů a nabízí spolu se zajímavou zadní projekcí mnohem poutavější komplexní zážitek než průměrný laptopový projekt. Motorsleep je bezesporu nejzralejší prací AUN a bude jen zajímavé sledovat, zda zaujme silnou fanouškovskou základnu Sunn O))) a spol. Potenciál, především díky výborné letošní novince, na to rozhodně má.

Hodnocení: 85 %

Navštivte: www.myspace.com/martindumais
Poslechněte si: http://www.alien8recordings.com/releases/motorsleep

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.