Mimo účasti na festivalu Future Gate si u nás umělec střihne i dva koncerty.
Po úspěšném vystoupení na festivalu Colours of Ostrava a vyprodaném loňském koncertu v Praze přijíždí znovu do České republiky skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe žijící Holanďan Jozef van Wissem ve své tvorbě otevírá tomuto tradičnímu nástroji nové horizonty. Ať už v kontextu soudobé improvizace nebo v rámci svých hypnotických skladeb, jimiž si získal obdiv Davida Tibeta nebo Jima Jarmusche – s tím mimochodem natočil čtyři nahrávky. Jozef van Wissem se do myslí posluchačů zapsal především díky soundtracku k filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci. Na koncertu v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně, dnes České muzeum hudby, představí své nové album. Jozef je hostem festivalu Future Gate.
Ponořit se do světa Jozefa Van Wissema znamená odevzdat se nevyhnutelnosti - a nadčasovosti - magické hudbě ve vlastním tempu, vytvořené způsobem zcela vlastním svému stvořiteli. Ten uzavírá posluchače do niterného světa, kde za sklem ponuře vyhlíží ven, taková je intenzivní kvalita jeho hudby. Klíčová je stručnost, jednoduchost, přímočarost. (Quietus) Van Wissem je „zároveň avantgardní skladatel a barokní loutnista, tudíž mu dichotomie není cizí," (New York Times). Trvale „posouvá agendu loutny od akademismu k přístupnějším rovinám" (Pitchfork).
Vystupoval na více než 1200 sólových loutnových koncertech v kostelech a na koncertních místech po celém světě, včetně prestižních rockových festivalů jako ATP a Primavera Sound, hrajíc na svou vlastní a unikátní barokní loutnu vyrobenou na míru. Názvy jeho děl mají často křesťansko-mystickou přitažlivost. V roce 1993 se Van Wissem přestěhoval do New Yorku a studoval loutnu u Pata O'Briena. V roce 2013 získal cenu "Cannes Soundtrack Award" za nejlepší soundtrack za film „Only Lovers Left Alive" na filmovém festivalu v Cannes. Van Wissem vydal čtyři nahrávky s filmovým režisérem Jimem Jarmuschem. Byl pověřen sestavením zvukového díla pro obraz Hanse Holbeina „The Ambassadors" (1533) Národní galerií. V prosinci 2017 byl pozván, aby v muzeu Ermitáž provedl madrigal vyobrazený v Caravaggioho malbě „Lute Player" (1596). Jeho nejnovější nahrávka uvádí toto renesanční dílo s názvem „You Know That I Love You". Nahrávka „We Adore You, You Have No Name" pochází z knihy "The Secret of Secrets", popisující uctívání bezejmenného Boha všeho typu.
4. 2. Praha - České muzeum hudby - více informací ZDE
5. 2. Brno - Hvězdárna a planetírium Brno - více informací ZDE
Přidat komentář
Vzhledem ke zvýšenému množství spamu je diskuse moderována. Schválení vašeho komentáře může trvat až 48 hodin.