Jinthra z dark ambientní dvojice Druhá smrt přichystal kolekci věnovanou utrpení duše

Ani sedm alb dvojice Druhá Smrt, ani další nosiče bočního projektu A Most Accursed nezastavily Jindřicha Spilku, polovinu dark ambientní dvojice z Beskyd, aby v krátké době připravil už druhou sólovou desku projektu Jinthra. Album nazvané "Psychopath" jde po stopách významu toho, čemu říkali kdysi "utrpení duše" (psycho/patie , psyche -duše, pathos-utrpení).

Sám autor k čtyřskladbové kolekci, která vychází tradičně na labelu Sombre Soniks v digitální podobě, dodává toto: "Usoudil jsem, že perspektiva duše (tedy podvědomí, nevědomí, podsvětí) je adekvátnější, než perspektiva sociální. Ta je povrchní a utrpení duše se v ní stává společenskou nemocí, sociopatií. Nejvnitřenější oblast duše je ale vlastně Danteho Devátý kruh pekla ledu (psychopatické vnímání). A nyní, jako se rodí lidé s vrozenými postiženími těla, může také dojít k inkarnaci se zraněným Daimonem (Self, vnitřní člověk, hlubinné Já). Způsob, jak léčit Daimona-sebe na povrchu, není znám (psychopatie není léčitelná), a tak jsem se pustil homeopaticky (podobné léčí podobné) do sestupu k těmto kruhům podsvětí, které nazýváme psychopatickými. Sleduji opět klasickou cestu sestup-výstup (katabasis-anabasis) v pojmech psychologie/psychiatrie. Tentokrát ale s vědomím, že část toho, čemu říkáme "já" zůstává navždy v podsvětí. 

Hudebně jsem se inspiroval svými vzpomínkami (hledání ztraceného času) na zvuky, které jsem slýchal v Ostravě-Vítkovicích během let... atmosférou paradoxní existenciální smysluplnosti života a smrti v industriálním ocelovém městě. Na obalu lze spatřit  fotografii čekárny u psychiatra, která se nachází v budově ředitelství Vítkovic, kde to důvěrně znám. Není to ani tak pokus o exorcismus (vyhánění) vlastních démonů, jako pokus o pochopení (under/stand) Daimona, který tak či onak bude vždy mým osudem protože je nezměnitelný.

Líbí se mi také, že slovo  "psychopath" lze číst i jako "stezka duše" (path of psyche), a že propast mezi vnímáním tohoto slova pop mainstream kvazikulturou současné civilizace a tradičním chápáním jeho významu je tak obrovská a do očí bijící... takže jde zas o ústřední téma jako u Druhé Smrti, hledání ztracené duše... ale z jiného úhlu, jiné perpsektivy."  Tak a teď se můžete pustit s vědomím pozadí vzniku desky do poslechu zmíněné nahrávky.

 

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.