Kultovní večer s New Model Army

New Model Army v PrazeJestli na nějakou současnou kapelu dokonale sedí přívlastek „kultovní“, pak jsou to zcela jistě New Model Army. Pětice, jejímž lídrem je charismatický zpěvák a kytarista Justin Sullivan, k sobě poutá své fanoušky na celý život, ne jen na krátké období slávy. Kapela loni natočila výbornou desku "Today Is A Good Day", kterou už brzy představí i v Praze. Předkapelou na pražském koncertě v Paláci Akropolis v pátek 19. února bude Unkilled Worker, který vystoupí v doprovodu OTK.U spousty jmen přízvisko "legenda" prostě nesedí. Parta okolo třiapadesátiletého zpěváka a kytaristy Justina Sullivena, která se od roku 1980 potuluje po světě jako New Model Army si to bezpochyby zaslouží. Je příliš komplikovaná, abychom jí hodili do pytle jako další postpunk-rockovou bandu a na druhou stranu se tahle formace po hudební i myšlenkové stránce stala prototypem „uvědomělé rockové kapely“, která se kontinuálně vyjadřuje k palčivým otázkám regionální britské, ale i zahraniční politiky.

Po hudební stránce vzali to nejlepší z první punkové vlny 70. let, popové melodiky a dokonce i lehkých r’n’b nebo soulových odkazů. Po textové stránce se zaštítili kapacitou novelistky a básnířky Joolz Denbyové, která kapele v začátcích kariéry pomáhala i jako manažerka.  Formace se spíše než jako hudební skupina snažila celou dobu prezentovat jako neformální organizace. Zaštítila se jménem revoluční gardy Olivera Cromvella ze 17. století a podobným způsobem vyplenila nejen domácí kluby, ale postupně většinu Evropy, Severní Ameriky a Japonska. Byli velkými odpůrci politiky Margaret Thatcherové a pokud byla příležitost, dali o svých názorech na koncertech i speciálních představeních hlasitě vědět.

 


New Model Army - Today is a Good Day Album Sampler
 

Aktivity moderních travellerů, kteří byly vzorem například pro Levellers a desítky dalších post/punk/rockových kapel, nepovolily ani v následujících dvou desetiletích. I když přišli o bubeníka Roberta Heatona a v poslední době i manažera Tommy Tee, kteří podlehli rakovině, stále natáčejí alba, která jsou i hitparádovými šplhouny vysoce ceněna. A co víc, stále jsou nesmírně působiví na koncertech, které jsou nejsilnější zbraní New Model Army. Poslední, celkem jedenácté řadové album nese název "Today Is a Good Day" a kapela s ním projíždí křížem krážem celou Evropu. Věrné publikum stále nezapomíná na kapelu, která se za celá tři desetiletí nezpronevěřila svým zásadám. Navíc po hudební stránce nikdy neklesla pod vysoce nasazenou temnější postpunk/alternativně rockovou omlácenou laťku, kterou nasadilo stylotvorné album "Vengeance".

Na pražském koncertě předskočí New Model Army domácí Unkilled Worker, na slovenském koncertu čtvrtého března v bratislavském Randal klubu pak The Last Days of Jesus, kteří se svou oblibou NMA rozhodně netají.

New Model Army (UK) + Unkilled Worker
19. února 2010 (start 19:00)
Praha, Palác Akropolis (Kubelíkova 1548/27)
Vstup: 480,- Kč předprodej / 580,- na místě

 

Klikněte pro zvětšení

 

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.