Tradiční Electro Prague Fest v tak trochu jiném hávu

cruxshadows_2009_small_sElectro Prague Festival s pořadovým číslem 9 1/2 představí v sobotu 22. srpna 2009 v klubu Exit floridské roztančené darkwavery The Crüxshadows, doplněné tuzemskými formacemi Alvaréz Peréz a The Shadowplay.


 

Tradice festivalu EPF sahá až do roku 2004, a od té doby organizátoři akce představili českému publiku celou řadu nejrůznějších interpretů. Další pokračování se však od svých předchůdců bude trochu odlišovat, jak už napovídá i tajuplné označení "9 1/2 ". Důvodů, proč není nadcházející EPF (početně správně) prezentován jako "desátý", je hned několik. Prvním z nich je redukce kapel na téměř polovinu běžných pěti interpretů, na které jsme byli zvyklí z předchozích let. O to více dostanou jednotlivé hudební projekty a následná afterparty v režii DJ Mirage prostoru v dramaturgii večera. Jako další vysvětlení podtitulu "9 1/2 " v názvu festivalu se nabízí i fakt, že tentokráte bude převážně elektronická akce "infikována" rockovými kytarami a houslemi, ač usazenými do pevného elektrozákladu.

The Shadowplay - nová elektronická krev Jihlavy
(http://www.myspace.com/theshadowplayeffect)

Jihlavská formace "The Shadowplay" vznikla v loňském roce, původně jen jako studiový projekt, který si však postupem času vymínil právo na dlouhodobější existenci a především živé hraní. Ústřední dvojice Roman W. (programming, sampling, kytara, klávesy) a Zinna (zpěv) se po natočení dema "4th Dimension" s vervou vrhla na koncertování, kde prezentuje svou aktuální tvorbu z připravovaného debutového alba "Discord". The Shadowplay se tak postarají o čerstvý, velmi výživný hudební předkrm večera.

Alvaréz Peréz  - brněnská dark rocková stálice
(http://www.alvarezperez.com)

Představovat na české  temné scéně formaci Alvaréz Peréz by bylo asi zbytečné. Za šestnáct let působení stálých členů Ellen Alvaréz (zpěv, baskytara) a Yyana Peréz (kytara, texty) stihlo souborem projít velké množství muzikantů, kteří dotvářeli zvuk a náladu všech šesti vydaných hudebních nosičů, oblíbených nejen v našich končinách. Další vlnu zájmu o kapelu uvedla do pohybu i podařená loňská deska "Unmasked", se kterou Alvaréz Peréz vyjeli i na velké zahraniční festivaly (Wave Gotik Treffen, Independent Fest). Po odchodu klávesistů Ralucy a Polla z kapely si Ellen a Yyan rozhodli na živo vypomoci kolegy z  tvrdších skupin - Biggerem z formace Amortez na postu kytaristy, a druhou zpěvačkou Dashou (Tisíc Let od Ráje). Takhle jsme Alvaréz Peréz určitě ještě neslyšeli...

The Crüxshadows - roztančená darkwave legenda
(http://www.cruxshadows.com)

Charismatický zpěvák Rogue a jeho banda si Českou republiku zamilovali, a tak téměř pokaždé, když se svou hudbou neúnavně křižují Evropu, zastaví se na koncert i u nás. Tentokráte k nám zavítají v rámci "Quicksilver Tour", které představuje nejenom nový stejnojmenný singl (ten si můžete na koncertě zakoupit ještě před oficiálním datem vydání v USA), ale i některé personální změny. První z nich se týká kytaristky Valerie Gentile, se kterou Crüxshadows navštívili Prahu naposledy a jež se rozhodla kapelu opustit. Její místo zaujala sličná blondýna Cassandra Luger z rodného města kapely Tallahassee na Floridě. Další novinkou v sestavě bude neočekávaná neúčast dlouholeté tanečnice Sarah Stewart/Kilgore na evropském turné, které musela Sarah vzhledem k náhlým zdravotním komplikacím zrušit pouhé čtyři dny před odjezdem do Německa. Doslova v hodině dvanácté se však podařilo najít odpovídající náhradu v podobě zkušené profesionálky Nichole Tadlock,  která několikrát vypomáhala při vymýšlení choreografie pro The Crüxshadows. Díky předchozí spolupráci s kapelou tak byla Nichole schopna v šibeničním termínu nazkoušet šestiměsíční dřinu v průběhu několika (velmi intenzivních) dní, a tak nebudeme ani v Exitu ochuzeni o typickou floridskou taneční show.

The Crüxshadows tedy přijedou do Prahy zase trochu jinak, než je známe - s novými skladbami i spoluhráči. Co však zůstává, jsou výbušné taneční beaty doprovázené řezavou kytarou, tklivými houslemi, silnými melodiemi, texty s poselstvím přímo od srdce a výjimečnou choreografií, která už od počátku devadesátých let staví kapelu do pozice vůdčí osobnosti taneční gothic/darkwave elektroniky.

Kapela má na kontě celkem sedm oficiálních alb a nespočet koncertů v třiceti zemích světa. Koncertní prkna sdíleli The Crüxshadows s takovými velikány, jako jsou The Cure, Björk, Placebo, The Sisters of Mercy, Skinny Puppy, VNV Nation, Clan of Xymox, Tool, The Jesus & Mary Chain, The 69 Eyes, Covenant, Project Pitchfork, a další a další.

Naladit se na dynamickou vlnu Cruxshadows můžete i novým videoklipem ke minulému singlu "Immortal":
 

The Crüxshadows - Immortal


Kromě silného line-upu a afterparty do pozdních ranních hodin bude na devět-a-půltém Electro Prague Festivalu možnost vyhrát i nové CD a promo materiály polských Deathcamp Project, kteří vystoupí 19. září v Praze. Poslech jejich CD "Well-known Pleasures" a soutěže proběhnou před zahájením koncertů, mezi osmou a devátou hodinou večerní, takže
se vyplatí přijít včas.

Nechte na sebe dýchnout atmosféru temné darkwave elektroniky uprostřed nemilosrdného žáru léta!

A pozor! CZ Soutěž o dva volné vstupy na tuto akci je PRODLOUŽENA až do středečního poledne.

Electro Prague Fest 9 1/2 - The Crüxshadows (USA), Alvaréz Peréz, The Shadowplay + DJ Mirage
22. srpna 2009 (20:00)
Praha, Exit Music Hall (Koněvova 219)
Vstup: 200,- Kč (pouze na místě)

Klikněte pro zvětšení

 

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Jojo, to zase bude..dredy, puncochace, kalhotky kam se podivas a mezi nima pobiha nejakej divnej chlapek :D Uz se tesim, na videnou!
take se tesim... B)
A tak to joo, na pana Ananasa aka Rogua se tesim =]
Pojďte se připravit na sobotní kaktus do Vdovy...
Paesant: ano, i kdyby to stálo za hovno, dycky je na co se dívat :-)

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.