Psychic TV vystoupí v Roxy - mravnostní má pohotovost !

Do pražského klubu Roxy se v květnu chystá jedna z nejkontroverznějších kapel - Psychic TV.


Zdroj: D Smack U Promotion

Psychic TV jsou jednou z nejvíce extravagantních a provokativních kapel, které se kdy vyskytly na alternativní elektronické scéně. Jejich koncerty jsou nezapomenutelným zážitkem! Těšit se na tuto kapelu můžete 6.května od 19:00 v klubu Roxy. Jen pozor, aby vás tam nenačapali rodiče nebo týpci z mravnostního;-)

Vše začalo již v roce 1981, kdy se sešli bývalí členové pionýrů elektronické hudby Throbbing Gristle Genesis P-Orridge, Peter Christopherson a Geoff Rushton (také známý jako John Balance) s Alexem Fergusonem z formace Alternative TV. Vzniklý zvukový transmediální projekt byl původně zamýšlen jako superskupina, jíž by korunoval hlas Iana Curtise z Joy Division, ten bohužel v květnu 1980 spáchal sebevraždu.

Skupina se od té doby stala hybnou silou industriální hudby tvořící pod vlivem děl Markýze De Sade a Williama Burroughse a inspirující se osobností vraha Charlese Mansona. Roku 1982 se upsala společnosti CBS Records stejně jako předtím Throbbing Gristle. První alba Psychic TV "Force Thee Hand ov Chance" a "Dreams Less Sweet" zněla zatím ještě dost popově, i když už tehdy obsahovala zvukové experimenty z pera Christophersona a Rushtona. V roce 1983 právě tito dva hudebníci přešli k projektu Coil a Psychic TV do svých koncertů zapojili živé nástroje.

Psychic TV znovu posílili svou pověst kontroverzní party, když Genesis P-Orridge v roce 1984 vystoupil ve španělském televizním pořadu "La Edad de Oro" spolu se svou dcerou v show plné obscénních výjevů a odkazů na katolickou církev. Televize tehdy přerušila vysílání, o osm let později pak britská policie zabavila videokazety, knihy a časopisy z domu Genesise P-Orridge a vznesla na něj obvinění ze zneužívání dětí. Roku 1984 se kapela rozloučila s nahrávací společností Some Bizzare Records a přestala podporovat své nahrávky v médiích. O dva roku později se Psychic TV pustili do projektu, v jehož rámci měli vydat 23 koncertních alb rychlostí jedno za měsíc (každého dvacátého třetího v měsíci).

Roku 1985 Psychic TV založili label Temple Records a o rok později začali s vydáváním zmíněných 23 živáků, přičemž se bez vysvětlení zastavili už u sedmnáctého z nich. Totální dehonestace čísla 23 tak byla dokončena teprve vloni ve stejnojmenném snímku s Jimem Carreym v hlavní roli. Desátá nahrávka z této série, známá pouze jako "Album 10", byla posluchačům dostupná pouze po předložení kupónů ze všech devíti předcházejících desek. Kapela se poté dočkala zápisu do Guinnessovy knihy rekordů poté, co vydala 70 alb během jediného roku.

V roce 1988 Psychic TV vydali teprve druhou studiovou desku "Allegory and Self: Thee Starlit Mire" a začali se zajímat o vzkvétající scénu acid housu a techna. Tehdy byl také Alex Ferguson nahrazen techno producentem Fredem Gianellim a nastoupil dlouhou dráhu v profesionální kopané, na jejímž konci stojí post šéfa anglického klubu Manchester United. V tomto období Gianelli a další hudebníci vydali bezpočet nahrávek pod jménem Psychic TV i pod dalšími pseudonymy, aby tak podpořili iluzi silného acid housového podhoubí v Británii.

Věčný provokátor Genesis P-Orridge šokoval média již v 70. letech, kdy zorganizoval výstavu nazvanou Prostitution v londýnské galerii ICA a začal umělecký aktivistický projekt Thee Temple ov Psychick Youth. Za deset let se síť účastníků Thee Temple ov Psychick Youth rozrostla po celém světě na celých 10,000 účastníků. Genesis se roku 1992 stáhl z Británie do Kalifornie, aby unikl vlivu této organizace přerůstající v kult.


**Psychic TV - Godstar (1985) - věnováno Brianu Jonesovi z Rolling Stones**


Tam se pustil do spolupráce s dalším vyvrhelem popkultury, Timothym Learym, s nímž se zapojili do nově vzniklé americké taneční scény. Genesis je také znám tím, že vymyslel pojem acid house, spřízněný s dílem Psychic TV z počátku 90. let. V tomto období začal P-Orridge spolu s Larrym Thrasherem pracovat na několika ambientních deskách s mluveným slovem, včetně nahrávky "Thee Fractured Garden" (1996). Část tohoto materiálu později znovu vyšla v edici "Electric Newspaper."

Koncem devadesátých let Genesis P-Orridge společně s Thrasherem zformoval skupinu Thee Majesty, načež Psychic TV oznámili rozchod a poslední koncert odehráli roku 1999. O čtyři roky později kapela vstala z mrtvých pod názvem PTV3. Tehdy si Genesis také změnil jméno na Genesis Breyer P-Orridge a začal s projektem Breaking Sex, do něhož šel po boku Lady J. Breyer z PTV3. Záměrem bylo opětovné sloučení a smíření mužů a žen do vyváženého hermafroditního stavu, kterému P-Orridge říká pandrogenie. Projekt zahrnoval řady plastických operací, které rozmlží hranice mezi pohlavími obou účastníků a fyzicky je navzájem přiblíží. Genesisova partnerka Lady J. Breyer P-Orridge se do projektu zapojila na Valentýna r. 2005, kdy s Genesisem slavili desáté výročí svého vztahu.

Z dalších uměleckých akcí Genesise P-Orridge nesmíme zapomenout ani na projekt Splinter Test zabývající se samplováním, na trubadúrskou sérii mluvených nahrávek Thee Majesty (s Larrym Thrasherem), turné v roce 2004 a spolupráci s Bryinem Dallem (z formace Loretta's Doll).

Roku 2004 se Psychic TV po více než deseti letech dali znovu dohromady a vydali se na turné po USA v sestavě Genesis P-Orridge (baskytara + efekty, elektrické housle, zpěv), Lady Jaye (samplery, tamburína), David Max (kytary, zpěv), Alice Genese (baskytara, zpěv), Eddie O'Dowd (bicí, perkusivní sampler) a Markus Fabulous Persson (klávesy). John Balance bohužel v listopadu 2004 tragicky zahynul ve věku 42 let, když nešťastně spadl z prvního patra svého domu.

Peter Christopherson si vybudoval dobré jméno jako designér a režisér videoklipů. Spolu se známou agenturou Hipgnosis vytvořil obaly alb mimo jiné i pro Pink Floyd a Alan Parsons Project. Práci na klipech mu svěřili např. Marc Almond, Erasure, The Firm, Front 242, Diamanda Galas, Paul McCartney, Nine Inch Nails, Robert Plant, Rage Against the Machine, Sepultura, 10cc a Jah Wobble.

Během dlouhých let existence skupiny s Psychic TV spolupracovala nepřeberná řádka dalších slavných jmen, např. Coil, Current 93, The Hafler Trio, The Cult, White Stains, Soft Cell, Master Musicians of Jajouka, Alex Fergusson, Matthew Best, Daniel Simon Black, Bill Breeze, Hilmar Orn Hilmarsson, Derek Jarman, Fred Gianelli, John "Zoskia" Gosling, Timothy Leary, Rose McDowall, Stephen Kent, Vagina Dentata Organ, Andrew Weatherall, Z'EV... Organizace Thee Temple ov Psychick Youth (T.O.P.Y.), která byla původně zamýšlena jako fanklub skupiny se postupně rozvinula do svébytného náboženského systému. Sám P-Orridge spolek opustil již v roce 1991.

**Psychic TV (USA)**
6. května 2008
Praha, Roxy (Dlouhá 33)
Vstup: 270,- Kč + poplatky předprodej/ 390,- Kč na místě

Klikněte pro zvětšení

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

vubec to neznam nejdete tam zitra nekdo?
Jedu taaam, budou fotky ;-)
skoda ze jsem to nevedela driv to by jsem se i vypravila :-(
Byla jsem tam. Stage performace té kouzelné hermafroditní bytosti je něco co se jen tak nevidí :-). Velice dobrý koncert, zajímavá projekce... dobře utracené tři stovky.

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.