Peter Hook and The Light se opět vrací do Prahy

Basák postpunkového kultu přiveze 29. ledna do Lucerna Music Baru materiál Joy Division a New Order.


Průkopnickému soundu vlivných anglických skupin Joy Division a New Order vždycky dominovaly basové linky Petera Hooka. V druhé polovině sedmdesátých let umožnila Hookova typická basová kytara Joy Division vytvářet mistrovské skladby opravdového zoufalství. I když jsou depresivní texty Iana Curtise a jeho zpěv často považovány za hlavní poznávací znamení hudebního smutku Joy Division, mnoho písniček kapely poháněla právě Hookova zlověstná pulzující basová kytara. Hookova technika hraní na basovou kytaru vždy zdůrazňovala důležitost rytmu v punk rocku a inspirovala celou generaci tanečně orientovaných novovlnných kapel.


Joy Division - She's Lost Control (živě)


Po sebevraždě Iana Curtise 18.května 1980 Hook s dalšími členy Joy Division vytvořil New Order. Na prvním albu New Order nazvaném Movement si ve dvou skladbách zazpíval ( "Dreams Never End" a "Doubts Even Here") a jeho styl hraní na basovou kytaru se stával čím dál víc melodickým, když kapela rozvíjela používání sekvencovaných syntetických zvuků. Hrál také na klávesy a elektronické bicí. Mezi alby "Power, Corruption & Lies" a "Low-life" Hook participoval na krátkodobém projektu Ad Infinitum s Lindsay Reade (tehdejší ženou šéfa Factory Tony Wilsona) a členy Stockholm Monsters – vydali cover verzi skladby Joe Meeka "Telstar." V roce 1990, poté, co New Order vydali "Technique", Hook zformoval vlastní projekt Revenge a vydal "One True Passion".

Spolupráce s Dave Hicksem (kytara, klávesy) a Chrisem Jonesem (klávesy) kombinovala prvky techna a hardrocku; Hook také zpíval. Druhá deska Revenge z roku 1992 "Gun World Porn" vyšla předtím, než New Order vydali v roce 1993 album "Republic". Po přerušení aktivit New Order se Hook spojil se zpěvákem Davidem Pottsem (který začal zpívat v Revenge po jejich debutu) a vydal "Music for Pleasure" jako Monaco v roce 1997. Skladba "What Do You Want from Me?" se stala hitem v klubech a na alternativních rádiích. Monaco se rozpadli díky lhostejnosti gramofirmy a jejich druhé album Monaco vyšlo se zpožděním až v roce 2000.


Monaco – What Do You Want From Me


Hook zůstal hudebně činný i v novém tisíciletí. Nahrál další dvě alba s New Order ("Get Ready" a "Waiting for the Sirens' Call") a v roce 2007 skupinu opustil. Jeho basa zazněla na nahrávkách dalších umělců, jako jsou Perry Farrell, Hybrid a the Crystal Method.Freebass, kapelou založenou s dalšími dvěma basáky Andy Rourkem (the Smiths) a Manim (the Stone Roses). Vydali pár EP a v roce 2010 album It's a Beautiful Life). Peter Hook and the Light vznikli, aby naživo zahráli dvě významná alba Joy Division "Unknown Pleasures" a "Closer". V roce 2011 kapela vydává EP 1102/2011 s verzí skladby "Atmosphere" Joy Division zpívanou Rowettou. Unknown Pleasures: Live in Australia vychází zhruba v té době. Hook pracoval jako DJ, kompiloval The Hacienda Classics a The Hacienda: Acid House Classics a dokonce napsal knihu How Not to Run a Club.

Pražské fanoušky potěšil Peter Hook and The Light v únoru 2012 a po téměř čtyřech letech se vrátí na místo činu, aby 29.ledna vzdali v Lucerna Music Bari hold Joy Division. Zaznít by měly písně z alba "Unknown Pleasures" a "Closer", dostat by se mělo ale i na počáteční tvorbu New Order.

PETER HOOK & THE LIGHT (UK)
29. ledna (20:00)
Praha, Lucerna Music Bar (Vodičkova 36)
Vstup: 490 Kč předprodej (pokladna Lucerna Music Baru) / 590 Kč na místě


Peter Hook And The Light - "Pictures In My Mind"

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.