Kapela muzikantů, kteří se dali dohromady ve svém novém domově, kterým se stal Berlín, nahrála nové EP a před květnovým koncertem v Praze potvrdila skvělou formu.
CIERŃ - Flawless
Vydal: Bat-Cave Productions, (14 mins)
Po prvním zběžném poslechu nového EP mezinárodního spolku Cierń mi v hlavě utkvěl hlavně posun ve zvuku kapely. Ne že by snad čtveřice najednou začala hrát něco úplně jiného, to ne. Spíš se sound vyčistil, přestal být místy těžkopádný jako dřív a jakoby vás pustil k muzikantům blíž a nechal vás zblízka koukat se jim pod ruce. Což je moc dobře, protože jakkoliv mají Cierń punkové srdce, nejsou ani zdaleka žádní hudební diletanti.
Jak jsem se později dočetl, není vůbec náhodou, že se zvuk tolik vylepšil. Kapela se totiž seznámila s Borisem Wilsdorfem a nahrávala v jeho studiu andereBaustelle Tonstudiu, které je domovským nahrávacím chrámem kultovních Einstürzende Neubauten. Borisův pohled z jiné perspektivy kapele prospěl maximálně a hned úvodní track „Double Beat“ se rozletí jako nespoutaný dravec.
Kytarové melodie najednou vystoupaly do výšin, prohánějí se vzájemně, do nich spokojeně brumlá basa, šustí hajtka a celé to zkrátka náramně šlape. Devi toho má zase spoustu na srdci a i tady, jak sama kapela vysvětluje, došlo k mírné změně. V lyrice, která je pro Cierń důležitá stejně jako hudba, se Devi pustila trochu hlouběji a globální problémy naší společnosti se pokouší vnímat blíž a z pohledu člověka jako osobnosti.
Druhá věc „Puppets“ je jedním slovem skvěla, dokonalá a úžasná. Devo umí být roztomilá jako Dolores O´Riordan v raných letech, kytary přes sebe kloužou, Edu žene všechno neúnavně vpřed a baví ho hrát si s každým úderem, Lauřina basa vypráví vlastní příběh a vše několikrát dospěje do dechberoucího refrénu, který je melancholicky posmutnělý, ale ono „listen, listen...noise in your head“ je natolik naléhavé, že člověka mrazí v zádech.
„Disposable“ je ještě nervóznější, Devo je v ráži, pracuje se svým hlasem a nechává ho častěji punkově ujíždět, aby vykřičela do světa svůj vztek z konzumu, bezohlednosti, povrchnosti a dalších věcí, se kterými jsme se v dnešním světě většinou naučili žít. Podobně je na tom i „Flawless“, kvartet nebrzdí a valí song za songem. Přitom ale nejde ani zdaleka o bezhlavé rubanice. Naopak si při nich dost dobře zatančíte. Jen mají energie na rozdávání.
Jestli to takhle půjde s Cierń dál, máme se na co těšit, protože tohle je nefalšovaná paráda. Kapel s názorem, atraktivním lookem, muzikantskými schopnostmi a srdcem na správném místě, není nikdy dost. Jediným záporem EP je, že zatím vyšlo pouze na CD, protože tohle si stoprocentně zasluhuje vinyl. Cześć Tomaszu.
Hodnocení: 85%
Přidat komentář
Vzhledem ke zvýšenému množství spamu je diskuse moderována. Schválení vašeho komentáře může trvat až 48 hodin.