Rozhovor s Juno Reactor

Juno Reactor BenKoncert Laibach a Juno Reactor je za dveřmi a tak si můžeme ukrátit čekání přepisem našeho rozhovoru s Benem Watkinsem, předákem Juno Reactor. Z něj se mimo jiné dozvíte podrobnosti o Benově práci na sountracku k sérii Matrix, pozadí příprav aktuální desky "Gods and Monsters", pravdivosti informací na Wikipedii a pojítcích mezi Juno Reactor, Laibach, psytrance scénou a Siouxsie and the Banshees.


CZ Sanctuary: Ahoj Bene, jak se máš?

Ben: Skvěle, díky.

CZ Sanctuary: První otázka, která mne napadne, když poslouchám Juno Reactor, je: „Máš rád cestování?“

Ben: Jakékoliv – od mezigalaktického až k pozemnímu.

CZ Sanctuary: I mně to tak přijde. Vaše desky jsou jako koncentrovaná jízda na horské dráze skrz několik kontinentů. Spousta umělců se pokusilo vydat stejnou cestou jako vy, ale výsledkem je povětšinou hezky zabalená krabička, ve které nic nenajdeš. Čím to je, že vám se takováhle devalvace hudby vyhýbá?

Ben: Nevím, nezkouším nějaké podivné praktiky, prostě jen následuji své srdce, když píšu hudbu. Miluji to, mučí mne to, nenávidím to - s každým albem jsem ve víru divných pocitů, kterým mentálně čelím pokaždé, když se pouštím někam, kde jsem ještě předtím nebyl. Osvědčilo se mi i pracovat s muzikanty, se kterými jsem dosud netvořil. Z těchto spojení vychází spousta nových jisker. Zároveň ale moc nesleduji, co dělají ostatní lidé, ačkoliv poslouchám spoustu nové hudby. Obecně ale zůstává nejdůležitějším to, že při tvorbě hudby následuji jen své cítění, a teprve když mé nitro naprosto souzní s tím, co jsem vytvořil, vím, že jsem hotov.

CZ Sanctuary: Díky té upřímnosti a především již zmíněné „výpravnosti“ Tvá tvorba zaujala spoustu filmařů – máš rád práci pro film, tvorbu filmové hudby?

Ben: Ano, je to má velmi oblíbená práce, miluji skládání hudby pro film, a zatím jsem měl veliké štěstí dělat na počinech, které se mi líbily. Doposud mi nikdo nepodal otrávený pohár, film, ze kterého by se ve výsledku vyklubala nějaká mizérie, takže prozatím mám s tímto druhem práce jen samé dobré zkušenosti.

CZ Sanctuary: V téhle souvislosti nemůžeme minout Tvou práci pro, v mnoha ohledech přelomovou, trilogii „Matrix“ – napomohla nějak Tvému hudebnímu růstu?

Ben: Víš co, mohl jsem si zahrát s celým orchestrem (smích). V jednom tracku jsme tak měli skoro tři sta muzikantů, a já pochybuji, že bych měl příležitost dostat se k něčemu takovému, kdyby nebylo práce na filmu. Byl to ale zároveň velký záběr na mozek, chvílemi jsem se cítil, jako bych se snažil vystudovat tříletý univerzitní kurz za tři měsíce (smích). Strávil jsem touhle prací sice jen půl roku, ale bylo to velmi intenzivní a naučil jsem se velké množství nových věcí od všech lidí kolem – od zvukařů, od lidí, kteří velmi úzce spolupracovali s režiséry, a především od Dona Davise (uznávaný americký skladatel filmových soundtracků – pozn. CZ Sanctuary). Prostě skvělá zkušenost, která mi toho dala spoustu.

CZ Sanctuary: A pomáhá Ti ještě dnes, že jsi podepsaný pod takto kultovním snímkem?

Ben: Určitě…ve skutečnosti si myslím, že mi pomáhá všechno a všichni. Občas si tak trochu připadám jako hudební upír, který vysává hudební krev ze všech, se kterými pracuje… (smích).

CZ Sanctuary: Jo, to chápu, Halloween byl relativně před nedávnem…

Ben: A to tu navíc popíjím tomatový džus, jak tak spolu mluvíme, takže iluze je dokonalá (smích).


Juno Reactor - NavrasCZ Sanctuary: Dobře, tak se vraťme radši k Juno Reactor. Zejména dříve byla tahle kapela spojovaná s psychedeličtější formou elektroniky, jako je psytrance, nebo goa trance – sleduješ ještě pořád, co se na těchto scénách děje?

Ben: Vlastně ani ne. Mám moc rád lidi, kteří chodí na veliké parties a festivaly téhle scény, je to většinou skvělé obecenstvo, hudebně se ale tyto scény příliš neposouvají. Zároveň se však ani nemění její fanoušci, což je vlastně fajn.

CZ Sanctuary: A co říkáš třeba na projekt Shpongle, máš ho rád?

Ben: Rád bych řekl, že se mi jeho hudba líbí, ale nelíbí. Shpongle sice napsali několik skvělých melodií, ale na mne jsou zkrátka zvukově příliš „chemičtí“.

CZ Sanctuary: Jsi více na to prolínání s akustickými nástroji?

Ben: Určitě, proto mám radši jiný projekt Simona Posforda „Younger Brother“, než třeba Shpongle, ale to je o mém čistě osobním vkusu.

CZ Sanctuary: Tak se vrátíme zpět k Juno Reactor. Vaše poslední nahrávka „Gods and Monster“ na mne působí jako vůbec nejbarevnější deska, kterou jste dosud natočili – souhlasil bys s tím?

Ben: Určitě, je hodně rozmanitá, dost odlišná…

CZ Sanctuary: A čím to je? Tvým aktuálním hudebním vkusem, nebo spoluprací s množstvím muzikantů z množství různých žánrů?

Ben: Myslím, že jsem se spíš chtěl po albu „Labyrinth“, které bylo ohromné a epické, přesunout k něčemu skromnějšímu. Chtěl jsem o mnoho jemnější, osobnější skladby a uvažoval jsem o „Gods and Monster“ taky trochu jako o „iPod albu“ – jako když si pustíš iPod s náhodným přehráváním veškerého obsahu a různých stylů, a vlastně ani nevíš, která kapela hraje, důležitá je skladba. Nevím, jestli se mi to přesně povedlo, ale bavilo mne to vymýšlet, nazpívat ty písně, a byl jsem nadšený ze spolupráce s Ghetto Priestem, který býval součástí Asian Dub Foundation. Přinesl do Juno Reactor úplně jiný, jakýsi „Nat King Coleoidní“ přístup k vokálu. Když jsem ho poprvé slyšel, říkal jsem si: „ Páni, ten zní jako Nat King Cole“, a já miluji Nat King Colea, a pak jsem byl v Japonsku a já mu říkám: „Prosím, zazpívej mi ´Nature Boy´“ a on mi jen tak, na ulici zazpíval „Nature Boye“ – a bylo to úžasné. Při skládání nové desky mne zkrátka Ghetto Priestův nádherný hlas hodně inspiroval, a tak jsem se ponořil do hudebních hlubin, kterých jsem se nikdy předtím ani nedotkl, zejména jisté jazzové esence. Bylo to příjemné vytvářet, ale zároveň dost nepříjemné číst, jak na výsledek spousta fanoušků Juno Reactor reaguje ve stylu: „Bože, tohle je vážně konina“.

CZ Sanctuary: Tak snad to nebude tak zlé. Ale nejen jazz je cítit z nové desky - v některých akustických, lyričtějších momentech mi přišlo, že se už trochu dotýkáš podobných vod, ve kterých chytá například Vangelis – máš rád jeho tvorbu?

Ben: Jo, samozřejmě.

CZ Sanctuary: Album končí dvěma klidnějšími songy, které mi zase pro změnu trochu připomínají poslední dvě alba Soulsavers. Znáš tenhle projekt, spolupracující s Markem Laneganem ze Screaming Trees?

Ben: Neznám.

CZ Sanctuary: Vyzkoušej, myslím, že by se Ti to mohlo líbit.

Ben: Okay, udělám to.

CZ Sanctuary: Dobře, tak se přesuňme k další věci, která mne zajímala – na Wikipedii se píše, že lze poslední desku Juno Reactor legálně a bezplatně stáhnout pod hlavičkou „Creative Commons license“…

Ben: Pod čím?!

CZ Sanctuary: „Creative Commons license“

Ben: Vážně (smích)? To se tam píše (záchvat smíchu)? To jsem neviděl, musím se připojit online a podívat se na to!

CZ Sanctuary: Takže to není pravda s tím bezplatným stahováním?

Ben: (Smích) Ne, absolutně ne…Wikipedia je plná dezinformací…


junoreactor_gam

 

CZ Sanctuary: To určitě je, tak jdeme dál…když se dívám na hudbu Juno Reactor 21. století z větší dálky, přijde mi, že se vaše hudba čím dál více odívá do tmavších a industrialnějších odstínů, cítíš to také tak?

Ben:
Hmmm…myslím, že ani ne – pořád dost nosím zelené oblečení, zejména na pódiu. Ne, že bych měl něco proti industriální image, poslouchám spoustu industriální hudby, ale nemám pocit, že bych ji nějak záměrně používal…a totéž by se dalo říct i o černé.

CZ Sanctuary: Okay, tak uvidíme za pár dní v Praze. Mimochodem, s Juno Reactor sem jedete poprvé, je to i Tvoje osobní první návštěva České republiky?

Ben:
Určitě jo.

CZ Sanctuary: Přijedete spolu se slovinskými Laibach, se kterými spolupracujete už někdy od poloviny devadesátých let – co vás váže dohromady?

Ben:
Jsme bratři, máme rádi umění a právě z něj taky oba tyto projekty vychází – Laibach mají kořeny v politickém umění a Juno Reactor v londýnské scéně přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy jsme se proplétali s undergroundovými umělci. Stejně tak si rozumíme hudebně, jak Laibach tak my máme rádi ranou tvorbu D.A.F., společnou lásku k elektronice a když jsme se loni setkali, opět jsme měli pocit, že se snažíme vytvářet tak trochu jinou hudbu…to nás váže k sobě.

CZ Sanctuary: Já jsem i slyšel, že chystáte nějaký projekt dohromady… Můžeš o něm říct něco bližšího?

Ben:
Zaprvé je tu práce na filmu „Iron Sky“, který by měl vyjít roku 2011, a který se bude točit příští rok, a pak je tu projekt „Volkswagner“, který by měl propojovat experimentální jazz, klasickou hudbu Richarda Wagnera a elektroniku. Momentálně zpracováváme nahrávky, které jsme letos pořídili se Slovinským státním orchestrem, a zní to parádně…upřímně řečeno některé kousky jsou vážně úžasné. Pak je v plánu spolupráce na nové desce Laibach…a uvidíme, kam dál se tím dostaneme, je toho před námi dost.  

CZ Sanctuary: Pravda, zůstaňme tedy v nejbližší budoucnosti – v jaké sestavě přijedete do Prahy. Můžeme se těšit na nějaké africké perkusionisty?

Ben:
Ve skutečnosti přivezeme hned dva africké perkusionisty, a navíc Budgieho, který hrál se Siouxsie and The Banshees a stal se naším novým bubeníkem. Pak tu máme Ghetto Priesta a Taz Alexander coby vokalisty, dohromady je to šest lidí, kteří přijedou pod hlavičkou Juno Reactor do Prahy. Bylo by hezké s sebou vzít i našeho japonského kytaristu Sugiza, ale obávám se, že to nezvládne, protože má nějaké svoje hudební povinnosti doma v Japonsku.

CZ Sanctuary: Škoda, ale nedá se nic dělat. Děkuji Ti, Bene, za rozhovor a těšíme se na vystoupení Juno Reactor v Praze!

Ben:
Díky, i my se těšíme na všechny ty úžasné pražské fanoušky Juno Reactor. Juno Reactor - Zwara

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Obecně písmo kurzívou není v delším bloku čitelné, zvláště, když je to hranatá Tahoma. Jinak dík za super materiál!
Možná máš pravdu, udělal jsem bleskový průzkum veřejného mínění, a nejsi jediný, komu se to nečte příjemně. Příště to tedy zkusíme bez kurzívy, jen se trochu bojím, jestli pak ten text bude dostatečně odlišitelnej a dobře členěnej - ale vyzkoušíme. Díky za námět k zamyšlení ;-)
tak pak mas jeste moznost odlisit text barvou... treba koukni na moji krasnou.. :D :D :P
[quote name="BeoWulf"]tak pak mas jeste moznost odlisit text barvou... treba koukni na moji krasnou.. :D :D :P [/quote]<br /><br />To už bych četl radeji text napsán kurentem než cokoliv růžovou :-)
BeoWulf: :D :D :D To je nápad - to vůbec nebude tahat za oči, to se bude číst samo! :D
Myslím, že tučnost otázek to dostatečně odliší... <br />Jinak jsem se až ted dostala k dočtení celého rozhovoru a super.. jen bylo teda fajn, že se japonský kytarista Sugiza nakonec dostavil :-)

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.