Recenze Taemarina - Ultramarina

Bylo by libo trochu jiné, současnější a zároveň (víceméně) tuzemské elektroniky? Dejte si recenzi našeho čtenáře Ondraxe a třeba objevíte nepoznané! Zároveň by bylo dobré si připomenout, že si rádi přečteme vaše recenze na novinky, které vás zaujaly a ty povedené zveřejníme. Děláme to přeci pro sebe!

Taemarina - Ultramarina
Vydal: Taemarina

Taemarina je Martin Tomek ze Slovenska. Pro náš zdejší kontext budiž jeho tvorba ukázkou toho, jak může vypadat koexistence modernějších forem beatmakingu / produkce (která díky dostupnosti softwarových prostředků atd. umožňuje i v diy podmínkách dosahovat slušných výsledků) - a klasičtějšího zvuku temnějších elektronických hudeb. V podání mladších tvůrců vycházejících z dobově redefinovaných postojů k žánrovosti.

 Ultramarina (30.3.2020) je podle všeho první vydaný větší release autorské persony Taemarina, první vystoupení ze soundcloudových zákoutí. Strukturálně vzato jde o hudbu poměrně strohou. Navzdory tomu ale vykazuje překvapivě eklektický výčet artikulovaných stylistických vykročení. Směrem k artové elektronice ve stylu venezuelského producenta Arca, směrem k hypnotické temné senzualitě jako známe např. od polské elektroniky Sui Generis Umbra, směrem k občasně zašpiněné dystopické post-klubové hudbě ve stylu Amnesia Scanner.

 


Ultramarina - Full EP

 

Stylistická vykročení či funkční načrtnutí – popis alespoň nadvakrát doplnitelný skrze fakt nepřítomnosti vokálů (resp. s výjimkou samplování). Zaprvé vokály v několika skladbách na soundcloudu z jiné strany naznačují schopnost intonovat konkrétnější vizi atmosféry, a to i ve slovenštině, čímž potvrzují dojem míry kontroly nad volenými prostředky, ačkoli neeliminují dojem strohosti skladeb zcela. Zadruhé otevírá jejich nepřítomnost možnost poslechu EP jako něčeho, k čemu uvažujeme virtuální doplněk, podobně jako řekněme u Fashion Week, instrumentálního “soundtrackového” alba Death Grips.

 

 

Takové uchopení  je přirozeně vystaveno hrozbě odtrženosti svévolné interpretace neúplnosti. V jakém smyslu kdy něco stačí? Organickost vazeb tvůrčích procesů některých současných autorů např. na sociální sítě toto někdy do náležitého kontextu uvést může. Tak I zde. Průběžné instagramové rámování diy fluidní fetish estetikou se tváří konzistentně se senzitivitou jindy dodávanu hlasovým výrazem. Přistoupíme-li na toto spojení, je možné skrze něj potvrdit: EP Ultramarina je jako vykročení sympaticky ambiciózní, nadějná prvotina, vyvolávající otázky ohledně způsobu, jak se do budoucna může zdařit rozvinout rukopis a zároveň podržet vysoce ceněnou schopnost uchopovat různorodé motivy jednoduchými, “střízlivými prostředky”.

Hodnocení: 85%

 

   
Tracklist:

1. cancer anthem                                 
2. hot homophobes                             
3. dancing on the hot ground             
4. arena full of meat flyes                   
5. alone in the dark forest                 
6.  salem    

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.