Never Mind The Bollocks Here's The Sex Pistols slaví 35 let

Jeden z nejprodávanějších designů hudební historie, chaotický slet písmen na debutové desce Sex Pistols ožije po letech zdobících parfémy a iPhony opět v původní podobě - na hudebním nosiči. 

mcfrot-sxp01-albumcoverrp_01

 

Never Mind The Bollocks Here's The Sex Pistols'
A super deluxe boxset of the Sex Pistols' 'Never Mind The Bollocks Here's The Sex Pistols' album is set to be released in order to celebrate it's 35th anniversary.
The boxset will be available from September 24 through Universal Music UK and will feature music, footage, interviews, pictures and artifacts.
The 1977 record's original master tapes – originally thought to be lost – have been remastered for the release by Tim Young, under direction of the album's original producer Chris Thomas. The boxset also includes the 'lost' 1977 demo studio recording of 'Belsen Was A Gas' and the six demos from the 'Spunk' bootleg album as well as other demos and outtakes.
A copy of the handwritten lyrics to 'God Save The Queen', a replica of the withdrawn 'God Save The Queen' A&M 7" single, a replica promo poster and stickers and a 100 page 1977 Diary featuring quotes and rare and previously unseen photos will also be included as well as a 'Live 1977' DVD which has been produced by Julien Temple and features unseen performances, promo videos and radio interviews.
CD1 is made up of a remastered copy of the album, while CD2 comprises studio rarities and B-sides and CD3 features live material from 1977. For more information, visit: sexpistolsofficial.com and the band's official Facebook page.

Nechat si ujít příležitost k výroční reedici by byl od vlastníků práv možná nejznámější punkové desky všech dob hřích, a tak vám k 35 letům od jejího vydání nabízí náležitý super delux boxset. K dostání bude od 24. září v remasterované verzi původní pásky, pod producentským dohledem někdejšího studiového mistra Chrise Tomase, který ji poprvé přivedl na svět v letech 1976/77.

 

Nebude chybět kopie rukopisu se slovy k písni "God Save the Queen", replika dobového propagačního plakátu ke královskému singlu a stostránkový deník zachycující na nevydaných fotkách a vzpomínkách období vzniku desky. Navrch i "Live 1977" DVD s taktéž nevydanými koncerty. Více info na sexpistolsofficial.com 

 

 Zdroj: http://www.nme.com/news/sex-pistols/65121

 

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.