23.3.10: Tour de la Puissance 2010 - nájezd francouzského mutantního disca

1. dubna se v pražském podzemí Chapeau Rouge zjeví tři extravagantní hudební projekty z Francie. Jak by mohla vypadat dosud neexistující temná, neurotická, a zároveň melancholická diskotéka, o níž v Čechách budeme ještě dlouho marně snít, přijedou ukázat Opera Mort, TG a 20000 Punks, projekty vyrostlé ze současného francouzského, respektive evropského bujení kolem malých nezávislých labelů, a kojené během jízd svým tourbusem, které nenáhodou připomínají útočné jízdy techno nomádů.

Projekty, které se spojily k jarnímu evropskému TOUR DE LA PUISSANCE, spojuje hravý a programově hybridní přístup k tanečním subžánrům, ze kterých se vytratil duch diska. V jakési melancholii a romantickém smutku se vracejí k elektronickým sedimentům a modlám 90. let a svůj extrémní amalgam digitalu a analogu servírují s falešnou ironií a poťouchlými gesty - ty totiž skrývají posedlost a víru v hudbu jako akumulátor milostné a tělesné energie.

Členy Opera Mort, Laurenta Gérarda (él-g) a Jonathana T (jo t) stojícího za labelem Tanzprocesz (vyšli zde třeba To Live And Shave In L.A., Sudden Infant, Placenta Popeye ad.) bylo možné zaregistrovat loni společně s Gedalií Tazartes v projektu Reines d'Angleterre. Pouze ve dvojici pak založili s vizí ještě tanečnějšího zvuku Opera Mort a postupně vydali svůj materiál na labelech Kraak, Bo Weavil, Fonal, SS Records. Na domácí značce loni zasadili smrtelný úder v podobě CD Le Tour de L'Oubli. Nekonečné smyčky, syntetické beaty, procesované vokály a ruchy, všechno tohle smetí elektronické hudby je pro ně jen zábavný prostředek, se kterým vytvářejí to, čemu říkají "dirty cosmic dance-floor". Tam, kde navazují na Throbbing Gristle, tam místo Genesise P-Orridge čekejte dekadentního Mickeymouse, když mluví o Wolf Eyes, tak jedině s přídomkem Gay... Ideální předehra k jarnímu Stimulu.

TG je solový projekt hudebníka, který jinak vystupuje pod jménem TG Gondard a který 12 let své činnosti obětoval posedlosti drone music. Vydal množství LP, kazet a CD na lebelech jako Les Potagers Natures, Galerie Pache, RuminanCe, Lexi Disques, Dokidoki. Mezi nejlepší patří tvorba, která v obsesi dlouhými hlubokými tóny a podprahovým útokem dochází až k extrémním tanečním žánrům a směřuje i k aktuální podobě TG: přímočarý 4/4 rytmus a špinavé beaty ve stylu gabba hardcore techna, tak jak letělo v 90. letech, kořeněné nádechem zvláštní temné melancholie a sexuálního napětí dovedéného do extrému. TG sám má pro to vlastní definici: "Čistá původní láska a sex zadarmo."

Doom, sex a rock'n'roll = disco terror. To je naopak rovnice, kterou se řídí gay vikingové 20000 Punks (lákavá představa, projekt je však dvoučlenný...). Zakládající členové francouzských kapel The Dreams, The Feeling Of Love či AH Kraken, ještě radikálněji než předchozí dva projekty přehodnocují vývoj "divné hudby" s kořeny v experimentální elektronice, a jdou doslova pozpátku. Jejich znepokojivý vír krásy, smutku a romantismu (hledejte na značkách In The Red Records, Rococo Records, Sweet Records) se vrací až k rock'n'rollové křečovitosti, hlavně k tomu, co je na ní špinavé a neučesané, a taky trochu zádumčivé. I oni svým rozostřeným zvukem s prvky latentního chaosu, drženého na uzdě a popuštěného v letmých výkřicích, navazují na slepou vývojou větev představovanou legendárním albem 20 Jazz Funk Great Hits od Throbbing Gristle, a i oni dokazují že disco neznamená rychlost a neosobnost, ale puls a krvácející srdce.

Čtvrtek 1. 4. 2010, Praha, Chapeau Rouge, začátek 21.00

ODKAZY
http://www.myspace.com/operamort
http://perso.orange.fr/tg.fr
http://www.myspace.com/20000punks
http://klangundkrach.net

 

TG_Opera_Mort_20000_punks

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.