Recenze Eye Steal - Burning Out

Pokud si potrpíte i na tak trochu jinou elektroniku, u které si nejspíš tolik nezatrsáte, ale zase si odnesete milý emozážitek, mohlo by vás bavit debutové album projektu Eye Steal. Cornerovci vědí...

Eye Steal - Burning Out
Vydal: Negative Gain, (42 mins)


V kanadském Torontu je doma Remi Monroe, vnímavý chlapík, který přišel na to, že se mu všechny jeho bolesti a sebedestruktivní sklony daří nejlíp kočírovat hudbou. Minulý rok dokončil čtveřici songů, které vtvořily eponymní EP a od samého počátku předváděly nejsilnější stránky svého tvůrce. Cit pro melodii, gradaci, vnitřní pnutí i schopnost vyprávět. Pokud bych měl uvěřitelnou tvorbu Eye Steal někomu doporučit, potom zákonitě poběžím za fanouškem IAMX.

S koncerty vypomáhá Remimu ještě Dani Blood, ale jinak se jedná o sólovou záležitost hlavního mozku projektu, kterému letos vyšel plnohodnotný debut „Burning Out“, který rozhodně stojí za pozornost. Hned úvodní song „Who is It Made for“ naznačuje, co může posluchač čekat. I přes křehkého ducha, kterého naznačují vysoké vokály, nepřeslechnutelně připomínající Chrise Cornera, není hudební základ vůbec přeslazený. Spíš naopak. V nikam nespěchající elektronické mašinerii se proplétají citlivé výpovědi a celek buduje solidní napětí až do strhujícího finiše.

 


Eye Steal - T.V. Armour„T.V. Armour“ na to jde podobně, ale to, že se vám nezačne deska slévat do monotónního proudu, zařídí skvěle vyzpívaný a chytlavý motiv v refrénu, který jednou provždy dokazuje, že Remi nemá zapotřebí kopírovat a snažit se napodobovat. Umí udělat hitovku a získat si vás na svou stranou. Přesvědčit vás, že opravdu trpí a je jedno, jestli kecá nebo ne. Důležité je, že mu to zbaštíte i s navijákem.

„Push“ je postavená na výraznější rytmice a v začátku zase může připomenout Remiho oblíbence Marilyna Mansona. Jen nečekejte žádné kytary, ale ani tisíckrát omleté elektronické postupy. Tahle věc není tolik depresivní a zavání spíš zlostí či výčitkou. Člověk se najednou vidí a cítí na párty v mžikajících barvách pod vlivem všemožných látek, které ho odnášejí někam mimo realitu. Je to chladné, je to cool, je to sexy. A Remi se předvádí i v trochu jiných hlasových polohách. „Annabelle Burning“ je potom možné vnímat jako logicky navazující dojezd. Posmutnělý, malátný, melancholický a ospalý.

 Do života posluchače vrací úderná „Better Than You're Worth“, která do něj od samého začátku nesmlouvavě buší a poukazuje na fakt, že u Eye Steal jde o elektroniku spíš hypnotickou než taneční. Jestli jsem zmiňoval IAMX, potom se k tomuto jménu musím vrátit s největší hitovkou desky „Ordinary Girl“. Ta kdyby byla na nějaké Chrisově desce, nepřipadalo by mi to ani trochu divné a nejlepší na tom je, že nejen zvukem, vokálem, ale i kvalitou by obstála. Žádný laciný plagiát, oba chlapíci se zkrátka vyjadřují podobnými prostředky. Vyčkávání se vyplácí a hlavně druhá polovina songu je strhující a i když to není žádný nářez, nenechá člověka sedět a šije s ním jako sto čertů.

Po intermezzu „Ode to Machina“ čeká zatěžkaná „Just Like You“, která znovu výrazně připomene IAMX (v tomhle případě konkrétně „Music People“), ale v momentě, kdy už by kvůli tomu chtěl člověk láteřit, vystřelí silný refrén a vytáhne poměrně obyčejnou skladbu někam, kde už si interpret nějakou tu podobnost lehce obhájí kvalitou. Remi si vlastně tou podobností s Cornerovou tvorbou sám ztížil startovní pozici, ale o to cennější je, že tuhle výzvu zvládl. „Solitus“ je potom ledově chladným finišem, který také nikam nespěchá a postupně vás zatlouká jako pomyslné kladivo depresí prorezlý hřebík do prkna prosáknutého chladem a nepříjemným vlhkem.

 


Eye Steal - Ordinary GirlPokud vám přijde, že právě Chris na posledních deskách IAMX tápe a není to od něj to, co byste si představovali, nebo vás naopak mrzí, že není schopen vydávat desky častěji, potom se nebojte vyslechnout Remiho Eye Steal. Je na první poslech o něco méně vstřícnější a méně okázalý, ale rozhodně se při jeho poslechu budete cítit jako doma (rozuměj u Cornerů doma). V záplavě elektronických projektů se tohle jméno rozhodně vyplatí sledovat. 

Hodnocení: 80%

Tracklist:

01. Who Is It Made For 
02. T.V. Armour 
03. Push 
04. Annabelle Burning 
05. Better Than You're Worth 
06. Ordinary Girl 
07. Ode to Machina
08. Just Like You 
09. Solitus
 

 

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.