Prague In Dark vol. 2

A je to tady - v sobotu 7. 10 2006 vypukne akce, na kterou se čekalo. Po úspěchu prvního ročníku mezinárodního gothic/darkwave/EBM festivalu Prague in Dark, který proběhl v září 2005 v pražském Crossu je čas pořídit mu mladšího bratříčka. Už loni si rozhodně bylo z čeho vybrat - akce hostila taková jména, jako jsou polští darkwave mágové Sui Generis Umbra, zástupci německé gothic rockové scény Expretus a The Ancient Gallery, slovenská legenda Lahká Múza, a češí hypnotizující Do Shaska! + EBM formace No Name Desire. A na co se těšit letos? Neosféra opět přiváží 6 kapel - dvě z Čech, po jedné z Polska, Rakouska a Ukrajiny a k tomu jedna holandská legenda. Ano, do Čech zavítají **Clan of Xymox!** Novinkou letošního ročníku je i warm-up party, která se bude konat 6.10. , a na jejíž organizaci se bude CZS aktivně podílet. Ale dost přihřávání polívčičky, nechme mluvit oficiální tiskovou zprávu Neosféry...

ZDROJ: Neosféra, Prague In Dark

**Prague In Dark vol.2**

Bands:
CLAN OF XYMOX /nl/
FLOODLAND /a/
ALVARÉZ PERÉZ /cz/
MONSTERGOD /pl/
KOMU VNYZ /ua/
NEURAL IMPLANT /cz/

**DJs:**
No Name /postindustry.org-PL/,
Stranger /gothic.com.ua/,
Fakír/ghostCafé-CZ/,
Doggie /See You In Hell-CZ/,
Godefroi /CZ/

**Sobota 7.10.2006 Klub Matrix, Koněvova 13, Praha 3**

**6.10.Warm-up party**: DJs Darkmaker,Cassiel, MXL ... BumBar,Sokolovská 133,Praha 8-Palmovka. Vstup pouze s platnou vstupenkou na festival!!!

V pořadí druhé pokračování mezinárodního gothic/darkwave/EBM festivalu ?PRAGUE IN DARK? se odehraje první říjnovou sobotu 7.10.2006 v žižkovském klubu Matrix. Již minulý ročník v Crossu svým programem a konečně na domácí poměry i slušnou návštěvností ukázal, že akce tohoto typu v našich končinách chyběla. Letošní festival zdá se ještě překoná nastavenou laťku a to nejen hojným zastoupením zahraničních projektů, ale i účastí vskutku prvoligového head-linera.

[* http://sweb.cz/Wampire/img/clanofx250.jpg .[img-center] *] http://www.clanofxymox.com

Pravděpodobně největším tahákem akce bude holandská legenda CLAN OF XYMOX. Kapela, jejíž kořeny sahají do roku 1984 si záhy po svém vzniku vydobyla smlouvu u dnes již kultovního vydavatelství 4-AD a zařadila se tak bok po boku s veličinami jako Dead Can Dance, Cocteau Twins, Pixies, Throwing Muses a řady dalších. Prvně jmenovaní si je dokonce po shlédnutí živého vystoupení vyžádali jako předkapelu na své turné...Po debutovém eponymním albu (1985), které se neslo ve znamení elektronických rytmů, pulsujících sekvencerů a náladových vokálů přišla v roce 1987 jedna ze zásadních gothických nahrávek pod titulem ?Medusa?. Skutečně pochmurná záležitost v uvolněných atmosférických polohách i moderních dynamických partech přinášela čerstvý amsterodamský vítr na tehdejší hudební scénu a COX se rázem staly populární záležitostí.

Povzbuzováni svým dosavadním vydavatelem, upsala se skupina labelu Wing, spadajícím pod gigant PolyGram. S tím přišlo dočasné zkrácení názvu na XYMOX a zároveň i album ?Twist Of Shadows?(1989), kterého se celosvětově prodalo na 300.000 kopií. Další ?Phoenix?(1991) bylo velmi dobře přijato americkým publikem, ale i tak již nedosahovalo takové prodejnosti jako předchozí počin. Kapela nadále koncertovala před vyprodanými hledišti po celém světě. Druhá deska pro Wing byla však i tou poslední.

Následující počiny ?Metamorphosis? a ?Headclouds? na labelu Zok Records přinesly nejenom typické chorálové party a hypnotické electro beaty, ale zároveň byly ovlivněny spoustou dalších hudebních postupů a vlivů s nimiž vstoupili Xymox do éry taneční hudby 90.let. V té době kapela taktéž nahrála hudbu do dvou počítačových her ?Total Mayhem? a ?Revenant?.

V roce 1997 vokalista Ronny Moorings ukončil činnost XYMOX a rozhodl se pokračovat jiným hudebním směrem, a to již dříve nastoupenými cestami gotiky míchané s elektronikou. CLAN OF XYMOX se znovu narodili a potvrdilo to i následující vynikající CD ?Hidden Faces? s dnes již klasickou vypalovačkou ?This World?. Kvalitám alba jistě přispěla i dvojice producentů Dave M. Allen (The Cure, Sisters Of Mercy) a John A. Rivers (Dead Can Dance). Vystoupení na festivalech jako Wave Gothic Treffen, Zillo Festival či následující celosvětové turné nenechalo nikoho na pochybách, že se skupina vrátila v nejlepší možné formě.

A to potvrdila i další skvělá nahrávka pod názvem ?Creatures?(1999), zcela jistě nejtemnější dílko v historii souboru. V Americe ?Kreatury? vydal renomovaný label Metropolis Records, v Evropě Pandaimonium. Spolupráce Moorings/Rivers dopadla opět na úrodnou půdu a kupříkladu skladba ?Jasmine & Rose? patří do učebnic gotické hudby. Po vydání alba sklízela kapela vavříny po celém světě, včetně prestižních ocenění za album roku, nejlepší kapelu a prvních pozic v žebříčcích časopisů Orkus, Zillo, Sonic Seducer. Koncertní aktivita byla poté završena triumfálním vystoupením na olympijském stadionu v Mexico City před 20.000 diváky.

Z jihoamerického turné vyšel v roce 2000 živý záznam a rok 2001 se nesl opět v duchu činorodého koncertování, mimojiné na Mera Luna, Zillo,Castle Party nebo Eurorock. Z této atmosféry nakonec vzešla kritikou velmi pozitivně oceněná záležitost ?Notes From The Underground (2001), jež se o rok později dočkala i remixované 2CD verze, na níž se podílely spolky jako Front 242, Assemblage 23 či In Strict Confidence.

Singl ?There´s No Tomorrow?(2003) předznamenal donedávna aktuální desku ?Farewell?. která překvapila velmi elektronickým pojetím a klubovými ambicemi, což vyplývá i z nebývale využívaných tanečních rytmů v podkladech. Celkově zní nahrávka velmi vyspěle a bravurním způsobem vystavěné melodie se posluchači rychle dostávají ?pod kůži?.

Novinková album ?Breaking Point? se však trendem nastoupeným na předchozím počinu řídí jen částečně, kdy tanečně rytmická koncepce prvních skladeb pozvolna ustupuje kompozicím, které byste spíše hledali na ?Hidden Faces?. Návrat ke gotickým kořenům je tak věčným tématem v hudbě COX.

V současné době se jádro kapely Ronny a Mojca přestěhovali z Holandska do německého Lipska, tudíž po letošních festivalech Wave Gothic Treffen, Castle Party a Mera Luna budete mít v Praze jednu z posledních příležitostí shlédnout skupinu v čistě nizozemské sestavě:Ronny Moorings(kytara,zpěv), Mojca Zugna (baskytara), Mario Usai (kytara), Lebo Lederbogen (perkuse/programming) a Yvonne De Ray (klávesy).[* http://sweb.cz/Wampire/img/floodland250.jpg .[img-center] *] http://www.floodland.org

Hluboký a podmanivý hlas Christiana Meyera, krásně melancholické a podivuhodné melodie kytaristy Bernharda Wiesera, zádumčivě působivé basy Haralda Schmida a hutně pádné bicí jeho bratra Markuse ? to jsou charakteristické znaky vídeňského spolku FLOODLAND. Tito výteční Rakušané urazili od založení kapely v roce 1995 notný kus cesty a i když jsou stále v celoevropském měřítku poměrně neznámí, zcela jistě patří k tomu nejlepšímu, co může současná dark/gothic rocková scéna nabídnout. Již první dvě dlouhohrající nahrávky ?The Now And Here Is Never? (1998-Serpent Qui Danse) a ?Ocean Of The Lost? (2001 - W.A.B. Prod.) přinesly seskupení úspěšné recenze v rakouském Kurieru či německém Hammeru. Větší úspěch v domácím undergroundu na sebe nenechal dlouho čekat a FLOODLAND měli možnost představit svou tvorbu širšímu publiku v předprogramu vystoupení Marylin Manson ve Wiesenu .Dokonce i Anekke z The Gathering sledující jejich vystoupení nešetřila slovy uznání... Následovaly další komentáře a body v prestižních časopisech Zillo (v recenzi je ?Ocean Of The Lost? označeno jako vynikající materiál, který přináší gotice slibnou naději) nebo Orkus, kde album obdrželo 9 z 10 bodů. Sonic Seducer dokonce označil hudbu FLOODLAND za ?záhrobní a chladně lezavou gothic rockovou lahůdku, elegantně pronikající duší s množstvím momentů provokujících ke ztrátě mentálního zdraví?.

Zatím poslední CD ?Decay? (2002-W.A.B./Napalm/SPV) inklinuje více k využívání elektronických prvků, avšak celkový sound je moderně neo-gothic rockový a nutno podotknout, že dané dílo má skutečně sílu. Třešničkou na dortu a zároveň kuriozitou je fakt, že za výbornou produkcí nahrávek FLOODLAND stojí Miloš ?Dodo? Doležal a jeho žirovnické studio Hacienda.

Po dlouhých čtyřech letech se skupina chystá k nahrávání nové desky a je téměř jisté, že půjde opět o záležitost nadprůměrnou...

[* http://sweb.cz/Wampire/img/alvarez250.jpg .[img-center] *] http://www.alvarezperez.com

Jedním ze dvou představitelů domácí scény je po dlouhé koncertní pauze se objevivší brněnská parta ALVARÉZ PERÉZ. Kapela, která vznikla v roce 1993 byla od svých počátků postavená na originálním hlasovém projevu zpěvačky Ellen, masivních kytarách a repetitivních, téměř hypnotických rytmech si na nezájem kritiky a publika nikdy nemohla stěžovat. Důkazem toho byla četná vystoupení (např. s Priessnitz) a po vydání debutu ?Mare Ingenii? (1999-Uroboros records) byl několikrát odvysílán videoklip na ČT2. Řada pozitivních ohlasů z domova i ze zahraničí měla za následek první vystoupení v cizině a tak skupina v těsném závěsu po vydání druhé desky ?Milovat je umírat? (2001-vlastním nákladem) absolvovala koncerty v Německu, Švýcarsku i vzdálené španělské Barceloně.

V roce 2003 se dostavily další úspěchy v podobě 13. místa v každoroční soutěži magazínu Sonic Seducer ?Battle Of The Bands? a poté německé minitour čítající pět zastávek. Kapela se rozhodla zúročit své nabyté zkušenosti a proto se do třetice všeho dobrého uzavřela do studia v Bílých Karpatech, aby splodila své zatím poslední CD ?Thanatophobia? (2003-Netopejr). Nahrávka přináší velmi zdařilé kompozice včetně závěrečného remixu skladby ?Incarnation?, jehož se na jedničku zhostili pražští elektronici No Name Desire.

Ještě v únoru 2004 A.P. natáčejí další video k písni ?Flowers Of The Night? , které i s rozhovorem odvysílala na podzim téhož roku TV Óčko. Od té doby se však záhadný spolek na delší dobu odmlčel a vystoupením na Prague In Dark si po dvou letech odbydou premiéru nového programu. Návrat A.P. na podia je zcela jistě událostí roku na české gotické scéně. Skupina se představí ve složení: Ellen Alvarez(zpěv), Jan Perez (kytara), Pollo Perez (klávesy) a Raluca Perez (klávesy).

[* http://sweb.cz/Wampire/img/monstergod250.jpg .[img-center] *] http://www.monstergod.com

Od našich polských sousedů k nám dorazí elektronický projekt MONSTERGOD z Wroclawi. Celkově vzato poměrně nová záležitost, ale někdo si možná bude pamatovat projekt Egoist z loňského Apocalyptic Vision v Bratislavě, na němž se podílel právě klávesista a programátor Smola, duše MONSTERGOD. Zdrojem inspirace je dle vlastních slov básnické dílo Williama Blakea a Charlese Baudelairea, hudebně však jednoznačně electro/industrial, EBM a gotika. Originálně vytvářené samply, těžkotonážní zvuková clona a úderná rytmika nejen ve středním tempu v nás při poslechu vytváří dojem pobytu v hodně zvláštní potemnělé továrně. Celkový dojem završuje zpěvák a klávesista Schnitter se svým hlubokým a drsným projevem. Naživo kapelu doprovází ještě kytarista Radek.

MONSTERGOD zatím stihli za půldruhého roku existence natočit jeden čtyřskladbový demosnímek s názvem ?Newborn Monster?, na kterém mimojiné jako bonus nalezneme předělanou skladbu Depeche Mode ?Shake The Disease?. Kapela své ambice potvrdila i na úspěšných vystoupeních s projekty jako Architect, Destroid, Rotersand nebo Apoptygma Berzerk.

V dramaturgii letošního festivalu tak MONSTERGOD zaujímá místo jako ukázka kvalit současné polské elektronické scény.

[* http://sweb.cz/Wampire/img/komuvnyz250.jpg .[img-center] *] http://www.komuvnyz.gothic.com.ua

Až z dalekého Kyjeva k nám dorazí kultovní undergroundová kapela KOMU VNYZ. Její začátky jsou datovány do roku 1988 a mimo to, že se ve své zemi tito hudebníci těší značnému respektu, je to po dlouhé době i ideální příležitost spatřit na pražském podiu vystoupení renomovaného interpreta z Ukrajiny. Koncert KOMU VNYZ bude v rámci dramaturgie festivalu zajímavým zpestřením, neboť kapela, přestože je ponejvíce řazena do gothického ranku, se prezentuje zcela zvláštním přístupem k tvorbě. Mísí se v ní totiž řada vlivů od minimalismu a dřevních industriálních postupů až k téměř bluesově podaným gotickým baladám...a to vše ve svém rodném jazyce.

V celkovém kontextu ukrajinské hudební scény působila tvorba KOMU VNYZ se stejným efektem jako u nás například Plastic People Of The Universe nebo DG 307 a ani hudebně jim v některých ohledech není vzdálená. A to také především díky cynickým, avšak hlubokým filosofickým textům, které odrážely pocity niterně svobodného člověka v rozpadajícím se totalitním molochu tehdejšího Sovětského svazu. Zároveň se profiloval i hudební potenciál, který leckde apeloval i na lidovou tvorbu, avšak s nezbytnou dávkou smutné melancholie, zamračených litanií a příměsí svérázné mystiky zahrnující dopad legend z dob staropohanských i minulosti poznamenané ortodoxní církví. Za dobu své existence vydala kapela řadu alb a i když je známá především na východ od Košic, tak vystupovala na festivalech jako Wave Gothic Treffen, Castle Party, největším alternativním festivalu na Ukrajině Rock-Existence nebo také pro krajany v Kanadě.

Pětičlenný spolek těchto černých kozáků se představí v České republice poprvé. [* http://sweb.cz/Wampire/img/neural250.jpg .[img-center] *] http://www.neuralimplant.cz

Pražský projekt NEURAL IMPLANT není na domácí scéně až tak neznámou záležitostí a to i díky několika zdařilým koncertům a skutečnosti, že se v jeho řadách objevují Neural a Were z No Name Desire a Fousage z Immunology. Drsný cyberpunkový světonázor šíří trojice stejně drsným způsobem ve své hudbě, kde se spojuje nekompromisně přímočarý přístup v mixování výbušných EBM pasáží, hlukových náloží ostré metalové kytary, samplů a nesmlouvavě divoké rytmiky. Navíc vynikající Neuralův vokální projev u nás nemá obdoby, což zároveň při využití českého jazyka v textech žene drtící industriální soukolí kupředu.

To, že N_I je nejen u nás ojedinělým příkladem agresivně a přitom technicky podané elektroniky, dokázala kapela i svým notně našlápnutým vystoupením na Electro Prague Festivalu 4 na jaře tohoto roku. Nezbývá než doufat, že spolek vydá v nejbližší době oficiální nahrávku, protože už v současnosti patří k tomu nejlepšímu, co je na našich podiích k slyšení.

******** Warm-up party se bude, jak již bylo naznačeno, konat ve vám jistě dobře známem BumBaru na Palmovce dne 6. října 2006 od cca 19:00, a těšit se můžet na Djs Darkmaker,Cassiel, MXL a možná i další. Součástí této party bude i projekce, jaká byla k vidění i na PGT, dále stylová výzdoba, spousta příjemných podobně zaměřených lidí a především možnost potkat se a pohovořit se členy kapel, které budou druhý den vystupovat v Matrixu. Je to lákavé? Ještě aby ne, když je vstup s platnou vstupenkou na fest zdarma! ;) A pozor, právě přímo na warm-up party budete mít poslední možnost zakoupit lístek na Prague in Dark Fest Vol. 2 za **předprodejní cenu**!

A ještě jedna zpráva - POZOR, POZOR! Neosféra vyhlašuje konkurz na dobrovolníky, kteří by chtěli akci Prague in Dark Vol. 2 aktivně podpořit!! Jednalo by se o výlep plakátů na akci po městě, a odměnou by bylo několik kousků lahodného moku. Zájemci nechť se hlásí na můj mail Ezechiel@sanctuary.cz (funguji v této záležitosti jako koordinátor) - zde se dozvíte i přesný počet piv za odměnu, místa a data a další podrobnosti. Budeme čekat! ;)

See You all at: [* http://sweb.cz/Wampire/img/pid2_500.jpg .[img-center] *]

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Tak to bude parádní akce. Btw v Matrixu jsem nikdy nebyl, jaké to tam je ?
tam nesmim chybet....
heh...vy se ale mate :P...sarka psala ze COX jsou v klubovem prostredi "nesrovnatelne" lepsi....tak si to uzijte, mili zlati...
Kdyz jsem si poprve precetla, ze tady budou CoX malem jsem spadla ze zidle=) urcite dorazim.
nas prijezd zavisi na tom, co a kdy mi Ezechiel odepise na mail..:D:D
[1] Jj bude to super akce, dorazí? u? na warmup party?;-) Matrix je velký klub, nízké, ale rozměrné podium, velký bar, část stolů je rozdělena do příjemných "coupé", tak?e to jde...a kdy? se podaří zvuk, je to tam okay ;-)<br /><br />[2] nesmí?! :D<br /><br />[3] Nazdááár babo!;-) Hele, tomu bych celkem věřil, v klubu budou mít tu potřebnou atmosféru, začínám se na ně tě?im čím dál víc ;-) <br /><br />[4] MNo to se nedivim, tak y jsem měl radost z CoX,tak nepadej ze ?idle a dora?, bude to pro v?echny lep?í ;-)<br /><br />[5] Ezechiel Ti odepsal, bude se Ti sna?it nějak pomoct ;-)
hmm skoda ze nemuzu prijet:sad:
[7] To je ?koda....:sad: V čem je trabl? Blbej termín, finance...?
no bylo to kvuli casove tisne kterou jsem vyresil a nejspise se zenou prijedu :-) tak se teste to bude zlo a semnou prijede i prekvapeni:-)
To zní tajemně, tak se necháme překvapit! :D
Ahoj, zdravim v?echny.. tak na tuhle akci se nejspí? nedostanu :sad: Ale co sem chtěl napsat, mo?ná nevíte o tom ?e The Prodigy přijedou do Prahy... mě to docela ?okovalo :-) Pro vět?inu z vás to nejspí? není to pravé ořechové ale věřím, ?e se zde najsou i tací, kteří si ?ivé vystopení Keitha Flinta společně s originální sestavou Prodigy nenachají ujít. Mů?e to být, a je dost mo?ná ?e to i bude, poslední mo?nost vidět tuto legendu cyber-punkové scény ?ivě. Zde je odkaz kde se dozvíte podrobné info: http://www.rave.cz/news.php?id=4602
Jaykee: Sice to neni prave orechove ve smyslu "vzdyt to nema nic spolecneho s touhle scenou", ale presto se tam urcite podobenstvi najde a presne jak jsi napsal,je tu spoustu lidi,ktere tahle hudba bere a ja se klidne priznam,ze spousta jejich veci se mi taky hodne libi :-) jen se trosku obavam,co tam vlastne prijde za lidi,aby to nebylo plne nejakych smazek na dojezdu :-D
Tak dal?í super akce na podzim, nějak se to kupí a kupí, a to je dobře ?e aspoň konečně to trochu ?ije gothicou v českých luzích a hájích, tak se dobře bavte a tě?ím se na pořádný report:-)
Kdyz se zadari, tak dorazim.....;-)
jezis..kdyz to takhle ctu, sem fakt blbecek z decaku........" kdyz se zadari, tak dorazim??""...to jsem musela mit slabou chvilku.............kdyz se zadari, tak dorazim, kdyz se nezadari, tak dorazim taky!!!..to si nenecham ujit....:-))...tak a je to uvedeno na pravou miru:D:D:D

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.