Report z Prague in Dark Fest Vol. 2 - část 1

Tak, a druhý ročník Prague in Dark Festu je za námi, a myslím, že ho všichni hodnotíme kladně...ale podívejme se na to podrobněji?

V této části reportu si povíme o warmup party a první půlce kapel na PiD Vol. 2.

**Warmup party 6. 10. 2006 ? Dobrý úmysl někdy nestačí**

Když jsme v srpnu začali plánovat warmup party k PiD, považovali jsme to za dobrý nápad ? ostatně, znělo to idylicky ? lidi budou mít aspoň o důvod víc přijet na celý víkend do Prahy, a jestli to bude aspoň z půlky tak dobré, jako naše Prague Gothic Trefen, bude se tančit, popíjet až k ranním hodinám, a ještě k tomu se pobavíme s Clan of Xymox a dalšími kapelami.

Vše bylo připraveno - Djs, dekorace, promítačka, notebook, filmy, a tak jsme se těšili na sedmou hodinu, na kterou byl ustanoven organizační sraz. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme ihned po příchodu zjistili, že ne vše je pod kontrolou. Nejslabším článkem řetězce se nakonec ukázal samotný BumBar. Navzdory naší ?rezervačce? se totiž objevil problém v podobě dvou stolů plných urostlých mládenců s velmi, velmi krátkými vlasy, těžkými botami, v mikinách se severskými runami a hesly ?Národní odpor?. Ne, nešlo o snahu příznivců české pravice infiltrovat se do gotické scény. Pravda byla taková, že, jak jsme se později dozvěděli, mají tito lidé ve zvyku BumBar pravidelně navštěvovat. Z jejich strany sice nedošlo k žádným otevřeným útokům, fyzickým, ani slovním, přesto však už díky pouhé přítomnosti těchto lidí panovala v prostorách podivná nejistota a neklid, takže ač se DJs snažili, seč mohli, nikdo v sobě nenašel chuť jít tančit, nebo se nějak výrazněji bavit. Tím spíše, že jsme byli v početní menšině.

Ač jsme byli obsluhou BumBaru ubezpečeni, že v devět hodin osazenstvo inkriminovaných stolů opustí prostory konání akce, došlo pouze k jejich přesunutí z hlavní místnosti ke stolům hned u východu, což, jak se domníváme, mohlo odradit leckterého potencionálního účastníka warmup party, neboť se mohl poprávu domnívat, že si spletl datum, čas, prostor, nebo všechno najednou. Dokonce i Paesant mi v půl osmé volal, zdali jsme opravdu v BumBaru, neboť jej hned ve dveřích namísto nějakého sympatického černooděnce uvítala skupina přívrženců ultrapravice. Eh, Mirage, Mirage, měl jsi pravdu, nevyplácí se pořádat party bez podepsání smlouvy o pronájmu prostor s klubem, takhle jsme neměli jedinou páku, kterak BumBar donutit, aby byly prostory k disposici pouze účastníkům akce s platným lístkem na PiD.

Přestože (jak už bylo naznačeno výše) z řad výše zmíněných residentů naštěstí nedošlo k žádným problémům (naopak, někteří s očividným zájmem fotografovali dívky, které přišly samozřejmě oblečeny jako na gothic akci, a část jich dokonce vypadala zaujata projekcí filmu Tetsuo, který byl součástí party), domníváme se, že už jejich pouhá přítomnost u vchodu mohla způsobit, že vrcholný počet regulérních účastníků warmup party čítal i s námi 14 lidí. Tak tomu bylo až zhruba do půl jedné ráno, kdy jsme s krvácejícími Egy uznali, že prostě warmup party dopadla tragicky, a že bude užitečnější ?sbalit fidlátka? a jít se vyspat na následující den. Kapely se naštěstí opozdily, stejně jako návštěvníci z jiných zemí, takže nedošlo k mezinárodní ostudě.

Až následující den jsme se od Michala z Neosféry dozvěděli, že se party nakonec přeci jen rozjela, když v ranních hodiních dorazila spolu s Clan of Xymox do klubu asi třicítka Poláků a dalších goths, BumBar se příjemně začernal a Národní odpor tak definitivně opustil jeho prostory. Asi jsme měli vytrvat déle.

No, co, příště budeme moudřejší - další Prague Gothic Treffen už budeme dělat jinde, takovouhle botu od klubu si už prostě nemůžeme dovolit.

**Prague in Dark Fest Vol. 2 ? Matrix Club**

Začátek byl psaný na 18:30, takže když jsme se dopravili k Matrixu v 19:30, trochu jsme se obávali, zdali neprošvihneme ?otevírák? Neural Implant, ale zbytečně. Již schody do klubu byly zaplněny frontou na lístky, což dávalo tušit předzvěsti slušné účasti, která se, dle mého soudu, poměrně vyplnila. Hned u pokladny oznamovala cedule příznivcům ukrajinského tělesa Komu Vnyz smutnou zprávu o absenci této kapely na festivalu, neboť muzikanti nedostali víza do Čech. Škoda. Jak je vidět, souboj s byrokracií je věčný, neustupující a bohužel leckdy zbytečný. Ale to už je na pódiu vidět nějaký pohyb, takže zbývá odložit svršky a zavazadla, zásobit se pivkem a spolu s ostatními lidmi se lehce po osmé hodině stáhnout před pódium.

**Neural Implant ? rozjezd na cyberpunkovou notu**

Kdo Neural Implant nezná, sluší se mu sdělit, že se nejedná o žádného nováčka na (nejen pražské) scéně. Ostatně, s takovým obsazením by to ani nebylo dost dobře možné ? dva ze tří (Were a Neural) jsou zároveň členy tělesa No Name Desire a podařený trojlístek uzavíra ani ne tak černý vzadu, jako spíš fousatý vpravo, a to Fousage z dalšího zavedeného projektu Immunology.

Neural Implant nastoupili tak, jak se na kapelu tohoto ranku sluší a patří ? syrově, nesmlouvavě a drsně. Kdybych měl jejich set popsat, asi bych se držel pojmu ?cyberpunk? ? skrz masivní hradbu elektro (místy až industriálních) zvuků, tvrdých kytarových riffů a velkých zvukových ploch neustále prosakuje a doráží všudypřítomná punková drzost, přímočarost a agresivita nejen šlapavých beatů, ale i z českých textů, které Neural svým specifickým způsobem plive publiku do tváře.

U těch textů bych se možná malinko pozastavil, protože jak jsem tak vypozoroval a vyposlouchal názory posluchačů, kteří viděli kapelu prvně, byly pro ně právě Neuralovy texty nejkontroverznějším bodem celé produkce NI. Díky slušnému zvuku byli totiž diváci schopni rozumět textům (klobouk dolů, páni zvukaři, to se na festivalech nestává často), a několikrát jsem si všiml situace, že posluchač po nějakém Neuralově slovním obratu zavrtěl hlavou a odešel na bar s odůvodněním, že je to pro něj moc ?punk? (s výkladem ?přímočarý, hraničící s jednoduchým?).

Ale každému co jeho jest, mě Neural Implant poměrně zaujali, použití češtiny naopak cením (ostatně, anglicky můžete zpívat jakoukoliv blbost a bude to znít dobře, udělat dobrý český text je umění), a myslím si, že o nich ještě na scéně uslyšíme ? dokonce se proslýchá i něco o nové desce, a kdyby se na ní přeci jen podařilo si s texty trochu pohrát a doladit je, mohl by se dle mého soudu projekt Neural Implant pěkně vyšvihnout.

**Alvaréz Peréz ? gothic rocková melancholie**

Po nezbytné přestavbě a zvukovce se dostala ke slovu druhá a poslední parta z českých luhů a hájů, brněnští Alvaréz Peréz, jejichž první koncert po dvouleté pauze byl ohlašován jako jedna z největších letošních událostí na české gothic rockové scéně.

A právem. Ostatně, úctyhodně dlouhé kořeny AP se táhnou až do roku 1993, a ta léta hraní se kapele zúročila nejen v silné fan základně, ale i co se muzikantské kondice týče. Charakteristický pěvecký projev Ellen Alvarez, doplňovaný kvalitními vokály Ralucy Perez od kláves, spolu s charismatickým kytaristou Janem Perezem a klávesákem Pollo Perezem ? to vše zafungovalo jako dobře promazaný stroj, takže si (z hlediska zvuku) málokdo povšiml, že kapele chybí živé bicí, nahrazené samply.

Po nabušených Neural Implant zapůsobila produkce Alvaréz Peréz na diváky svou potemněle melancholickou, místy až lehce hypnoticky obluzující hudební náladou a texty, ve kterých se střídala čeština s angličtinou, jako pořádná dávka morfia po hysterickém záchvatu - nastalo zklidnění, které, pravda, některé příznivce divočejších hudebních žánrů, možná trochu nudilo. Ale i tak bych neřekl, že Alvaréz Peréz hráli utahané cajdáky, došlo i na některé zvukově tvrdší pasáže. Osobně se musím přiznat, že jsem v některých polohách AP slabounce zacítil i jakousi alegorii se staršími věcmi Tiché Dohody, ale to už je jen zcestná úvaha.

Kromě songů z poslední desky ?Thanatophobia? (2003, Netopejr) mělo publikum možnost slyšet i několik nových písní, které dávají tušit, že se Alvaréz Peréz pořádně nadechují k velkému návratu na scénu s novou deskou. Takže jestli se chystáte na Gothic Party Brno, rozhodně přijďte včas, ať Alvaréz Peréz neprošvihnete. ;)

To be continued...

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Vyborne vyborne vyborne, snad moje cast reportu, ktera by se tu mela kazdou chvili objevit,bude alepson z desetiny tak kvalitni jako tvoje Ezi :o)))<br />Jinak cast fotek uz je k videni v galerii, dalsi stihnu bohuzel asi az po mimoprazskem vikendu,tak strpeni siiim :-)
Zdárec, bezva report u? se tě?ím na druhou část, ?koda, ?e jsem nemohl přiject :-(
[1] Hehe, okay, okay, budeme trpěliví ;-) A neboj, Tvá část reportu bude jistě čtivá, dyk tu má? samé pozitivní ohlasy ;-)<br /><br />[2] Ahoj, díky, já jsem si práveě říkal, ?e jsem Tě nikde neviděl....co ?e jsi nedorazil?
Ctivy report a hezke zachyceni obou veceru...:-)
Uh,tak jsem konecne zpet na netu a vrhnu se na druhou cast reportu a zbytek fotek,fakt se omlouvam za zpozdeni,ale delam co muzu hihi :o)))
[5] Jen a? se nám tu nepřetrhne?, v klidu:-)
Nove fotky z PiD v sekci fotoreporty
Pae: hezke, hezke.....( tvoje cary mary s fotkami k nepoznani)..:D lol
Čaute ľudia.... potrebujem od vás pomoc... videla som na internete obchod, ktorý sídli v Prahe a mali tam super boty. Smola je že ho už neviem nájsť... neviete mi poradiť nejaké stránky na obchody v Prahe... bola by som vám velmi vďačná... ďakujem...
a zkousela si kliknout na ten baner vpravem sloupci? ;-)

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.