S Petrem Štěpánem a R.X.Thámem o koncích, vstáváních z popela a Luně nad Iglau

Velmi otevřený ponor do niter principála české gotické legendy XIII. století a spiritus agens Bratrstva Luny o vzájemné pomoci i síle znovuzrození, společném projektu, nástrahách komunální politiky, zpívání skladeb někoho jiného, Karlovi Krylovi a okamžicích, kdy to vypadalo, že příběh XIII. století je definitivně u konce.

SANCTUARY.CZ: AHOJ PÁNOVÉ, DNY SE KRÁTÍ, TEPLOTY ŠLY DOLŮ, RÁNO NÁS VÍTAJÍ MLŽNÉ OPARY,  PODZIM SE NAPLNO NADECHNUL... JAK SE MÁTE, CO TO S VÁMI DĚLÁ?

PETR ŠTĚPÁN: Miluju tohle období. Nicmeně letos jej asi nejvice sleduji z okna dodávky, když projíždíme krajinou Čech, Moravy a Polska. Jsem hodně na cestách. Už na konci léta zahájilo XIII. století další fázi Frankenstein Tour. Tento podzim je tedy ve znamení koncertů. Jsme za to rádi, ale je to i hodně náročné. A musíme se držet ve formě, protože hrajeme každý týden.

R.X.THÁMO: Mám podzim moc rád. Krajinu zbarvenou pro malíře a svit slunce protkaný chladným větrem, mlhy... když neřídím auto, samozřejmě. Doufám, že tento čas ještě vydrží, protože momentálně nemám prostor s dvěma prckama a Magickou nocí na krku na vychutnávací procházky. 

SANCTUARY.CZ: JAK SE ZKRACUJÍ DNY, MAGICKÉ NOCI POČAL ČAS, JAK PRAVÍ KLASIK... VIDA, TO MNE NIKDY NENAPADLO – ODKAZUJE NÁZEV FESTIVALU NĚJAK NA MEJLU HLAVSU A PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE? BYLA PRO VÁS TAHLE KAPELA NĚČÍM SRDCOVÁ?

R.X.THÁMO: …a na Dušičky v Praze zjeví se duch sám! Ezi, to je skvělá asociace. Ale název neodkazuje na underground – tedy protipól normalizačního marasmu. Když jsem hledal zastřešení pro celou dramaturgii nevšedně pojatého festivalu „Magická noc trubadúrů“ chtěl jsem, aby název svou poeticko-emocionální silou podtrhoval jeho obsah. Když si přidáme jeho související podtitul Musica – Theatrum – Magia, jsem přesvědčený, že se to podařilo. Tebou zmíněné klasiky mám rád a nesmírně si vážím toho, co zde zanechali jako poselství budoucím generacím – říkám bez ironického nádechu! Chce si o tom něco zjistit. Kdo neví, o co jde, doporučuji třeba vynikající příspěvky na téma „společensko-kulturně-umělecké“ paměti zpracované v úžasné knize Kmeny O. Jinak abych odpověděl na celou otázku, Plastici jsou pro mě srdeční záležitostí z pohledu lidského a hodnotového, nikoliv hudebního.

PETR ŠTĚPÁN: Já jsem objevil Plastiky až poměrně pozdě. Věděli jsme o nich, to ano, ale jejich hudbu jsme nijak zvlášt neposlouchali. Já zrovna prožival punkové období s kapelou Hrdinové nové fronty. Role Plastiků je v hudební historii naší země nezastupitelná a nenahraditelná. Byli ikonou, tváří českého undergroundu a toto místo jim vlastně právem náleží dodnes.


The Plastic People of the Universe - Magické noci


SANCTUARY.CZ: K ZASLOUŽILÝM A POHŘÍCHU NEMAINSTREAMOVÝM ČESKÝM UMĚLCŮM SE JEŠTĚ DOSTANEME DÁL, ALE I KDYŽ SE UŽ TOHLE TÉMA TU A TAM NAKOUSLO, NEJDE SE ZEPTAT NAPŘÍMO – R.X.THÁMO, O TVÉM KRALUPSKÉM PATRIOTSTVÍ SE VŠEOBECNĚ VÍ, A PROTO NEJSPÍŠ NEMÁLO LIDÍ PŘEKVAPIL TVŮJ ZÁMĚR PŘESUNOUT PO TŘECH ZAVEDENÝCH ROČNÍCÍCH AKTUÁLNÍ MAGICKOU NOC TRUBADÚRŮ Z KRALUP DO PRAHY. JAK A PROČ K TOMU DOŠLO?

R.X.THÁMO: Lapidání odpověd zní, že jsem jako aktivní občan překročil práh zastupitelstva města – stal jsem se tedy komunálním politikem. Což by samo o sobě pořadatelství v Kralupech nemuselo vylučovat, ale protože jsem člověk, který ctí principy, má vize a šel do komunálních voleb, protože chce konat a měnit věci k lepšímu, nastaly trable. Když jdeš s touto filosofií na trh, stane se, že se dostaneš do konfliktu s lidmi, kteří považují „status quo“ za správné a žádoucí. A kolem mě se to shodou mnoha okolností docela rozburácelo, tak jsem nakonec usoudil, že ta konstelace pro tak velikou akci, kde je zapotřebí součinnosti mnoha lidí, subjektů či institucí, je hodně mizerná. Ocitl jsem se v obrovské psychické defenzivě, na pár dní jsem festival zrušil, ale nedalo mi to, a pak začal shánět náhradní exilový prostor. Tady děkuji i tobě Ezi, že jsi mě hodně psychicky podpořil, i když ti to možná tak zásadní nepřijde. Tvá odpověď na můj zoufalý email byla fakt klíčová! Kdo by si chtěl s mými „komunálními peripetiemi“ seznámit v kontextu, má možnost ve čtvrtém čísle novin Trubadúr, v Praze se budou 2. 11. rozdávat.

SANCTUARY.CZ: ...A TENTO ČÁSTEČNÝ RESTART KONCEPTU AKCE HÁDÁM ODRÁŽÍ I PODTITUL AKCE "CHRÁM FÉNIXŮ"... NEBO TU BYLO VÍCE TAKOVÝCH "REINKARNAČNÍCH" MOMENTŮ, NA KTERÉ TOTO SPOJENÍ ODKAZUJE?

R.X.THÁMO: Přesně tak, ale máš pravdu i v dodatku. Je zde víc momentů. Jedním z Fénixů je návrat festivalu po třech letech. Ale tím signifikantním erbovním znakem je povstání jihlavského barda, prokletého básníka z větrných kopců Vysočiny a jak s oblibou říkám a jak to cítím, i apoštola československého punku a gotiky Petra Štěpána! Spolu jsme ten podtitul vymysleli a pro oba dva je to hodně silná metafora.

Magická Noc Trubadúrů 2019


SANCTUARY.CZ: SE VŠÍM RESPEKTEM VŮČI OSTATNÍMU PROGRAMU SI PŘIZNEJME, ŽE PRÁVĚ VÁŠ SPOLEČNÝ POČIN "LUNA NAD IGLAU" VZBUZUJE ASI NEJVĚTŠÍ ZVĚDAVOST FANOUŠKŮ. RÁD BYCH SE ZDRŽEL POLOPATICKÝCH OTÁZEK A RADŠI TO NECHAL NA VÁS – CO SI POD TÍM PŘEDSTAVIT A JAK TO VZNIKLO?

PETR ŠTĚPÁN: Já zde mohu přesně odcitovat své vyjádření k projektu, které jsem uvedl do bookletu alba: "Vztah k této desce mám v několika rovinách. Jednak to pro mne byla nová zkušenost, nazpívat celý projekt písní, které jsem sám nenapsal. Zároveň zde byla i pomoc od přítele Tháma, když jsem byl ve velké nouzi." První impulz k této spolupráci přišel v době, kdy jsem na tom byl opravdu hodně mizerně, léčil se po operaci, XIII. století nemohlo hrát a nebylo vůbec jisté, zda se na pódia ještě někdy vrátím, zda budu stát za mikrofonem a unesu zátěž koncertů. Myslím, že to vše bylo osudové a muselo to přijít. Jsem za to obrovsky vděčný. Každou píseň Luny nad Iglau jsem pojal po svém, což nebylo nic až tak těžkého, jelikož texty písní, které mi byly nabídnuty, mi samy mluvily z duše. Čím víc jsem do nich pronikal, tím víc mi začaly být blízké a začal jsem se s nimi duchovně identifikovat. Myslím, že společně s Thámem a Kobdzeyem jsme vytvořili vskutku osobitý tvůrčí tým, který měl jasný cíl a věděl, jak tohoto cíle ve studiu dosáhnout.

R.X.THÁMO: Petr prošel obrovskou krizí, která se převalila přes podzim a zimu roku 2017 a pokračovala skoro až do léta. I v těchto „temných časech“ jsem Petra v Jihlavě pravidelně navštěvoval a opravdu to nebyly ty rozjařené umělecké kávičky s mnohahodinovými vesměs pozitivními emocemi jako dříve. Při jednom z těch setkání, někdy na jaře, Petr pronesl, že potřebuje tvořit, zpívat, dělat kumšt, nebo ho to zlomí… Třináctka byla u ledu, bez zkušebny, teamu i frontmana… Petr měl co dělat sám ze sebou a brácha Pavel už byl smířený s tím, že se za gotickým rock´n´rollem zatáhla opona. Prostě, jak ten Petr ze sebe dostal, že potřebuje žít hudbou, nebo padne, vystřelil ze mě nápad udělat společnou desku: zpěv Petra Štěpána, hudba Bratrstva Luny a mé texty! Petr to okamžitě, nebojím se říct i vděčně, přijal. A tak se to celý rozburácelo...

SANCTUARY.CZ: PANEJO... AČKOLIV NA DRUHOU STRANU NĚCO TAKOVÉHO VLASTNĚ NENÍ ŽÁDNÉ ÚPLNĚ NEČEKANÉ PŘEKVAPENÍ, SPÍŠ LOGICKÉ ZAVRŠENÍ PŘEDCHOZÍCH SPOLUPRACÍ. NA KOLIKA SKLADBÁCH JSTE SE VLASTNĚ UMĚLECKY PROTNULI PŘED "LUNOU NAD IGLAU"?

PETR ŠTĚPÁN: Jasně, ale nepřišlo to hned. K Bratrstvu jsem si hledal delší čas cestu… a oni ke mně. Myslím, že až osobní setkání, společné koncerty a čím dál častější kontakt otevřely cestu ke sblížení a vzájemné spolupráci. Postupně jsem se seznámil s celou kapelou i s většinou skvělých lidí z jejich tvůrčího teamu. To všechno mělo vliv na to, že jsme začali spolupracovat. Důležité je, že jsme zjistili, že máme podobný vztah k hudbě a kumštu, ctíme stejný hodnoty a v umělecký branži se dokážeme domluvit. A to určitě není samozřejmost, ale dar. A dary se nezahazují.  Těch si musíme vážit a mít radost z toho, že je máme.

R.X.THÁMO: Ty jo, nemám k tomu co dodat. Snad jen ten výčet vzájemné spolupráce pro všechny encyklopedisty: V roce 2014 nám Petr Štěpán narecitoval Horatiovy verše pro album "Carpe Diem", jemuž požehnal i v roli kmotra. O dva roky později nazpíval skladbu „Vampyrismus psýché“ na bilanční 2CD "Decade – Gotická duše 2006–2016". Před dvěma lety se ve studiu Kobdzey zrodil duet frontmanů Matěje Lipského a Petra Štěpána „Třináctý úplněk“, určený pro vámi iniciovanou česko-slovenskou kompilaci "Dark tunes from Czech & Slovak caves". Ve výčtu vzájemné spolupráce nesmí chybět ani speciální Třináctkovské bonusy pro Magické noci trubadúrů: Jednalo se o doposud jediné koncertní uvedení skladby „Bohové na strojích“ (2014) a návrat kultovní hymny české gotiky „Transylvanian Werewolf“ po dvaceti letech do koncertního repertoáru Třináctky, a to ještě navíc se smyčcovým tělesem (2016).  A co to bude letos na Magické noci trubadúrů – Chrámu Fénixů? Přijďte to prožít na vlastní kůži do pražského Divadla Za plotem – již tuto sobotu 2. 11.!

RXT a XIII. století

SANCTUARY.CZ: NO A TEDY JAKÉ TRACKY SE NA "LUNA NAD IGLAU" DOSTALY, KOLIK JICH BUDE A TAK?

R.X.THÁMO: Dohoda zněla, že vyberu songy Bratrstva Luny a Petr posoudí, zda mu budou sedět. Na albu je deset věcí včetně intra “Luna nad Iglau“ a outra „Carmina I/IX“. Petr nazpíval pět nových věcí, takové dost zásadní skladby naší tvorby napříč časem. Na album jsme zařadili i věci na kterých jsme spolupracovali dříve, nádherně rámují celý kontext alba, které je obrovským dárkem k našim 13. narozeninám. Petrův přístup i pojetí, to byl neskutečný zážitek! Spolupracovat na gotické scéně s Petrem Štěpánem je jako jít hrát hokej s Jardou Jágrem ?. Nazval bych to probuzením do snu. 

Překvapil mě i zájem vydavatelství Warner Music, které je domovskou stájí XIII. století. Telefon od jednatele společnosti Vladimíra Kočandrleho byl pro mě hodně nečekaný. Na následných osobních jednáních jsme hledali oboustranně výhodnou možnost spolupráce. Našli jsme ji v podobě uzavření dohody o distribučním partnerství. Nechtěl jsem ztratit kontrolu nad materializací projektu, protože námi dotažené hudební nosiče jsou sběratelskými artefakty – firmy mají tendenci minimalizovat náklady a na tomto, bychom se nedokázali sejít.  Tak se nakonec vše vyvinulo ke spokojenosti na všech stranách.

SANCTUARY.CZ: KTERÉ SKLADBY SE TI, PETŘE LÍBILY A DĚLALY NEJLÍP? A BYLY NAOPAK NĚKTERÉ, KTERÉ SE TI MOC NEZDÁLY A MUSEL SES DO NICH TAK TROCHU POŠŤOUCHNOUT?

PETR ŠTĚPÁN: Sám jsem si vybral otevírák alba, píseň Matěje Lipského "Největší z pierotů", která mi opravdu sedla. I na ostatních skladbách si mi pracovalo dobře a ten výsledek je fakt skvělý! Nad všemi skladbami jako takový pomyslný trůn stojí skladba "Fantasmagorie". Text je natolik identický se mnou, že se nemohu zbavit dojmu, že byl napsán podle mě. Její symphonická verze je ozdobou a gradací našeho společného alba.

SANCTUARY.CZ: A ČISTĚ MEZI NÁMI – SÁM JSI, PETŘE ZKUŠENÝ TEXTAŘ A SPISOVATEL, TI ŠLY "DO PUSY" SLOVA JINÉHO AUTORA? NEMĚL JSI NĚKDY TŘEBA MYŠLENKU TU A TAM NĚJAKÉ SLOVO VYMĚNIT, PŘIOHNOUT, ABY TI LÉPE SEDĚLO?

PETR ŠTĚPÁN: Ale já jsem to tak dělal. Můj vokální přednes je jiný než Matějův, a to je dobře. Posudte sami, až si album poslechnete. Již jsem několikrát uvedl, že všechny texty alba mi jsou nesmírně blízké, opravdu jsem si připadal, jako by mně byly napsány na tělo, snadno jsem se s nimi identifikoval. Texty obsahují mnoho obrazů a myšlenek, které vyjadřují mou osobu, můj pohled na svět, jeho cítění. 

Petr Štěpán


SANCTUARY.CZ: A CO TY, R.X.THÁMO, JAK SIS CELÝ TENHLE PROCES PROŽIL? HÁDÁM, ŽE TO PRO TEBE MUSELO BÝT DOST INTENZIVNÍ. PŘECI JEN – TVÉ TEXTY NAJEDNOU ZPÍVÁ SÁM PETR ŠTĚPÁN, KTERÝ SI SVÉ SPOLUPRACOVNÍKY VELMI PEČLIVĚ VYBÍRÁ...

R.X.THÁMO: Ano, bylo to skutečně takové probuzení do snu. Byla to obrovská symbióza, cítili jsme takové propojení, klid, pohodu. Petrovi ten projekt pomohl k nabrání síly a impozantnímu návratu na scénu, dokonce na vašem třináctém Prague Gothic Treffen v srpnu 2018. Už ta samotná spolupráce, mít Petra ve studiu, sledovat ho při práci, vnímat detaily, sdílet sním společnou vizi, to je něco, to je fakt nářez! Strávili jsme spolu spoustu večerů a nocí nejen ve studiu, ale i u mě doma, pili jsme Plzničky, koukali na hvězdy a s takovým nádherným umělecky naplněným pocitem na duši klábosili o všem možném. A naše společné dílo se narodilo, je nádherně – řekl bych až impozantně materializováno do umělecky ztvárněného digipaku a bude křtěno a představeno na Magické noci trubadúrů, kde dva koncertní ansábly předvedou speciální koncertní sety. 

SANCTUARY.CZ: KDYBY SIS TY, RXTHÁMO, MOHL ZAHOSTOVAT PODOBNÝM ZPŮSOBEM U XIII. STOLETÍ, CO BY TĚ NEJVÍC LÁKALO? NĚCO Z TOHO SI ZAZPÍVAT, NAPSAT TEXT, ZAHRÁT NA BICÍ...?

R.X.THÁMO: U mě z těch tvých možností by přicházelo do úvahy pouze napsání textu. A to je výhradně Petrova doména, stejně jako u Bratrstva moje. Ale řeknu ti to takto. Ze spolupráce s Petrem Štěpánem jsem až po okraj duše naplněný.  Moc se těším na společné vystoupení a bonusy na sobotní Magické noci trubadúrů a křest alba, kde ti v těch několik okamžicích hlavou proletí celý ten velký příběh, který už nám nikdo nevezme. Mé tvůrčí touhy se pomalu obrací k nové studiové nahrávce Bratrstva Luny "Clamare", která příští rok naváže na náš poslední studiový počin "Carpe Diem" (2014). Na Magické noci představíme novinkový singl tohoto projektu – skladbu "Baldachýny mraků", k níž složil hudbu s postpunkovým nádechem Matěj Lipský (autor skladeb Luny "451°Fahrenheita" a "Největší z pierotů"). 

SANCTUARY.CZ: VŠICHNI JSME DOSPĚLÍ LIDÉ, PROFESIONÁLOVÉ A TAK, ALE UPŘÍMNĚ – NEMRZELO TROCHU MATĚJE, ŽE JEHO PARTY NAJEDNOU PŘEZPÍVÁVÁ NĚKDO JINÝ? KONZULTOVALI JSTE TO S NÍM NĚJAK? DÁVAL VÁM K TOMU TŘEBA NĚJAKÉ SVÉ POSTŘEHY OHLEDNĚ ZPŮSOBU, JAK KTERÉ VĚCI ZPÍVÁ A PODOBNĚ?

R.X.THÁMO: S Matějem jsem vizi společného projektu konzultoval, nebyl proti, naopak celý projekt sledoval a považoval ho za skvělý bonus pro Bratrstvo Luny.  Matěj se při práci ve studiu i na setkáních na koncertech s Petrem hodně sblížil. Třináctka dokonce odehrála v Tloskově terapeutický koncert. Matěj Petrův vklad do diskografie Bratrstva Luny považuje za velký přátelský dar k našim XIII. narozeninám. Vyznění skladeb jsme nekonzultovali, ale mohu říct, že z "Pierota" byl Matěj jako autor hudby hodně nadšený. Matěj je obrovská osobnost, má ego v pořádku a hodně toho v životě už dokázal, a to nejen v hudbě. Je také doktor psychologie a on sám do morku kostí ví, co tato spolupráce znamenala pro mě. I Petr se hodně staral o to, co na to řekne celá kapela, když do podobného projektu půjdeme. Se všemi jsem mluvil a od všech padlo nadšené požehnání. Z výsledné podoby díla jsme všichni nadšeni!

SANCTUARY.CZ:  PETŘE, BYLY PRÁCE NA "LUNA NAD IGLAU" NĚJAK PROPOJENY/VZÁJEMNĚ OVLIVNĚNY S TVORBOU NOVÝCH SKLADEB "FRANKENSTEIN" A "CHAOTICA"?

PETR ŠTĚPÁN: Ne to nikoliv. Album "Frankenstein" začalo vznikat až později, až když jsem dokončil spolupráci s Bratrstvem. Koncepce a energie mých nových skladeb je odlišná než hudba na "Luně nad Iglau".

XIII. století - Chaotica


SANCTUARY.CZ: MIMOCHODEM, ZROVNA "CHAOTICA" JE POMĚRNĚ JASNÝM VYZNÁNÍM LÁSKY KE GOTICKÉ HUDBĚ, KLASICKÝM SISTERS A PODOBNĚ. NEBYL V TOMHLE TAKOVÝ TEN CHARAKTERISTICKÝ TVRDŠÍ ART/ROCKOVĚJŠÍ RUKOPIS BRATRSTVA LUNY NĚCO, S ČÍM SES MUSEL CHVÍLI SŽÍVAT?

PETR ŠTĚPÁN: Ne, taky vedle (smích)… "Chaotika" je vlastně zpověď stárnoucího rockera, jeho ohlédnutí za životem a vyznání se k životním ideálům. Náš bývalý basák Henry mi řekl, že je to vlastně strašně smutnej text, ale že v tom našem punkově gotickém podání to až tak tragicky nevyznívá. Myslím, že na tom něco je.

SANCTUARY.CZ: KDYBYS MĚL, PETŘE, MOŽNOST UDĚLAT NĚCO JAKO "LUNA NAD IGLAU" S KTEROUKOLIV GOTICKOU LEGENDOU A PŘEZPÍVAT JEDNU DESKU OD JEDNÉ KAPELY, KTERÁ BY TO BYLA?

PETR ŠTĚPÁN: Možná the Mission, nebo Joy Division. 

SANCTUARY.CZ: CELÝ POČIN "LUNA NAD IGLAU" ZNÍ PODLE POPISU VELMI PROPOJENĚ, CELISTVĚ... TAM UŽ ASI NENÍ MOC KAM DÁL A INTEZIVNĚJI BY VAŠE SPOLUPRÁCE MOHLA DORŮST, ŽE? NEBO ANO? A POKUD ANO, CO BY TO TAK MOHLO BÝT? NEBO UŽ SNAD I MÁTE NĚCO ZA LUBEM....? DALŠÍ SPOLEČNOU DESKU, KONCERTNÍ TURNÉ, NĚCO TAKOVÉHO...?

R.X.THÁMO: Mohu říci za oba dva, že je kam jít dál a už touto cestou nějaký čas kráčíme. Pracuji na životopisné knize o Petrovi a paralelně s tímto projektem vzniká i film. Učím se být termínově ukázněný, moc neavizovat a neslibovat. Vše je v procesu tvorby. Nyní mou tvůrčí kapacitu plně odčerpala materializace projektu "Luna nad Iglau" a příprava Magické noci trubadúrů nerozlučně propojená s vydáním čtvrtého čísla novinového manifestu Trubadúr. Ale na zmíněných projektech – kniha a film – je už hodně odpracováno, tak uvidíme, jak se hvězdy poskládají...

PETR ŠTĚPÁN: Po pravdě nemám rád tyhle úvahy. Víš, život obecně mě naučil, že když si myslíš, že máš věci pod kontrolou a začneš si plánovat, tak stačí málo, a vše se zhroutí. Na dně se může každý z nás ocitnout velmi rychle. Zvlášt v dnešní době, která se tváří  jako superspolečnost kde je vše zajištěno. Ale není to pravda. Myslím, že bychom měli události života, zvlášt ty úspěšné přijímat s větší pokorou, protože úspěch není samozřejmost. Musíš pro něj hodně udělat a především hodně obětovat. Pokud se naskytne nějaká další příležitost uvidím jak s ní naložit, ale v tento moment se nabízí zaměřit se na dokončení obou rozpracovaných projektů. 

SANCTUARY.CZ: NICMÉNĚ "LUNA NAD IGLAU" NEBUDE JEDINÝM KŘTEM NA PROGRAMU LETOŠNÍ MAGICKÉ NOCI, ŽE NE? NA CO SE FANOUŠCI MOHOU JEŠTĚ TĚŠIT?

PETR ŠTĚPÁN: Budeme zde křtít naše nové album "Frankenstein". Jako kapela jsme ohromeni, jaký úspěch doposud album sklízí. Má také větší prodejnost než předešlé studiové album "Intacto". A to jsme opravdu nečekali. Je třeba to na Magické noci řádně oslavit (smích). A budeme slavit i hudebně, například tím, že zde s námi vystoupí jako host náš kamarád Honza Molák, vynikající houslista, aby nás virtuozně doprovodil v písni Upír s houslemi, kde se vlastně zhostí v roli jako Nicolo Paganini.

Frankenstein

SANCTUARY.CZ: ČESKOU HUDEBNÍ OPOZICÍ PROTI TOTALITĚ JSME ZAČALI, POJĎME S NÍ I KE KONCI, ABY ZAVRŠENY BYLY DIVY JEDNÉ VĚCI. DALŠÍM VÝRAZNÝM JMÉNEM LETOŠNÍ MAGICKÉ NOCI JE TOTIŽ KAREL KRYL. PROČ? JAK ZROVNA TENHLE ČESKÝ BARD SOUVISÍ S GOTIKOU? JAK HO VNÍMÁTE?

R.X.THÁMO: Záleží na tom, jak kdo na gotiku pohlíží… Když bude někomu sympatický můj pohled, který je více filosofický, přijme do „temné náruče“ i Karla Kryla. A proč? Je to intelektuál, básník, obdivuhodný člověk nejen co se týče jeho charakteru a morálních postojů v nelehké době. Jeho dílo je nesmírně inspirativní – a nemyslím jen to písničkářské, ale i spisovatelské a redaktorské. Letos uběhne 30 let od „sametového předání moci“ a již se naplnilo i čtvrtstoletí od odchodu Karla Kryla. Na Magických nocích probíhají již od jejího prvního ročníku besedy se spisovateli, na trojce proběhla i beseda s bratry Štěpány zaměřené hlavně na jejich hudební počínání v socialistickém státě. 

Je pro mě nesmírnou ctí, že se „gotické aury“ festivalu nezalekl správce odkazu Karla Kryla Vojtěch Klimt, který se stal jednou z ústředních postav čtvrtého dílu novin Trubadúr a dokonce jejich prostřednictvím – a to vůbec poprvé – zveřejnil svou komentovanou diskografii díla Karla Kryla, jím samotným autorizovanou! Beseda s ním a Petrem Nutilem (zakladatel serveru Manipulátoři.cz) bude důležitou součástí festivalu. Prozradím, že na Kryla a to velmi originálně budeme vzpomínat v různých variacích během celého festivalu. Rok a půl pečlivých příprav se přetaví do produkce jednoho odpoledne a večera. 

PETR ŠTĚPÁN: Karel Kryl bravurně ovládal český jazyk. Byl to výjimečný člověk, jehož díla a odkazu si nesmírně vážím. Jeho dílo je nadčasové a jsem rád, že je připomínáno. Thámo mu věnoval v Trubadúrovi velký prostor a mně nezbývá něž všem vnímavým lidem doporučit, aby si ten materiál přečetli. Vzdát Krylovi hold na noci trubadúrů považuji za skvělý nápad!

SANCTUARY.CZ: DÍKY MOC ZA VAŠE ODPOVĚDI, PÁNOVÉ, VŠICHNI UŽ SE URČITĚ MOC TĚŠÍ, AŽ SE S VÁMI BRZY UVIDÍ NA MAGICKÉ NOCI. CHCETE JEŠTĚ NĚCO VY SAMI VZKÁZAT SVÝM FANOUŠKŮM?

R.X.THÁMO: Doražte! Uvidíte na místě, že nebudete litovat. Je to skutečně večer, který bude mnoha věcmi speciální, nevšední, jedinečný a neopakovatelný. Prostředí stařičkého Divadlo Za Plotem v areálu plného vzrostlých stromů má magickou auru. A mnozí z vás víte o mém smyslu pro detail. Například průčelí divadla bude nasvícené pro umocnění dušičkové atmosféry… a krom všech výše zmíněných věcí, křtů a podobně… přeci si nenecháte ujít herecký koncert Pavla Štěpána v komedii o mezilidských vztazích Genderama (od 14:00 hodin na hlavní scéně, židle k dispozici, abyste se neunavili na koncerty). A občerstvení bude v režii famózního Café Jirásek… tak AVE v sobotu v Chrámu Fénixů! Odkaz na kompletní program Magické noci trubadúrů a časový harmonogram najdete na www.bratrstvoluny.com, vstupenky jsou ještě k dispozici nahttps://goout.net/cs/divadlo/magicka-noc-trubaduru/bteke/+mignm/

PETR ŠTĚPÁN: Bylo by škoda nechat si ujít tento jedinečný svátek gotiky. On totiž nevznikl sám, jen tak z hůry nebe. Jsou za ním přípravy a práce mnoha lidí. Také tím je Magická noc vyjímečná. Ale především zde proběhne několik vystoupení, setkání a událostí, která se prostě nebudou už nikdy opakovat. 

Magická noc plakát

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.