Specimen nabízí unikátní, podepsanou edici chystaného alba

Novinka, která pořádně zamávala s deathrockovou komunitou dostává další úroveň. Britští pionýři gothic komunity 80. let míří po letech do studia a k chystané novince rovnou slibují i náležitě vytuněnou a podepsanou před-objednávku. 

Specimen-Bat-Cave-437195

"Po vydání živáku Alive At The Batcave z roku 2008 jsme cítili, že je na čase vyrazit do studia, nahrát skladby na Wake the Dead a přinést vám je v úplně novém stylu", vzkazují přes Pledge Music batcaveoví průkopníci všem fanouškům. Album produkované nikým menším než Youthem z Killing Joke slibuje nabídnout v limitované edici i několik podepsaných kousků.

Zároveň se v rámci předobjednání zařadíte do speciálního newsletteru kapely, jenž by vás měl přímo zasvětit do průběhu natáčení, vzniku videí, obalu desky a nabídnout omezený přístup k blogu kapely. To vše však čeká jen na nejvěrnější, předplatitelské stádo fanoušků.    

Upsat se můžete na tomto odkaze.

 

O nedávném střídání na v sestavě Specimen jsme vám psali v této novince.

 

et the brand new album from Specimen + untold signed, limited edition items and unique one-offs, direct from the band!
We have some very exciting news…
As you may or may not know, we’re planning a brand new album – ‘Wake The Dead’ produced by Killing Joke legend, Youth. After releasing “Alive At The Batcave” in 2008, we feel that the time is right for us to go into the studio and record the songs for ‘Wake The Dead’ and then release it to you in a totally new way.
Your support over the years has been a great boost to us and we want to thank you by including you in the release of this album. Working in collaboration with PledgeMusic allows us to remain independent and offer you the opportunity to pre-order this album in a brand new way.
By pre-ordering, or ‘pledging’ for your copy of this album, you’ll be given access to the project as a whole. Via the ‘Updates Section’ you’ll be privy to the recording process, artwork design, blogs, videos and audio, all of which will be exclusive to those involved and not available anywhere else.
There are also a number of other exclusive, signed, rare and bespoke items that are available for you to pledge on (see the list on the right hand side) all of which entitle you to the same exclusive bonus content plus a high quality digital download of the new album.
In addition to this, we’ll be donating a percentage of the proceeds to Amnesty International.
Thanks in advance for your involvement.
Dark underpants to you all
Specimen
xxx

 

 

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Dekuju ale ne, slysel sem ukazku z toho prvniho songu a je to dost neposlouchatelny.. :)

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.