Godefroi | 20.02.2009 08:39
Laibach - Kunst Der Fuge
Vydal: Dallas records / Mute records / EMI
Laibach už více než čtvrt století využívají formy coververze k odhalení toho, co je pod kůží původních pop songů, a tím vlastně i k odkrytí mechanismů pod povrchem masové kultury. Proto si brali v minulosti na mušku Beatles, Rolling Stones, Jesus Christ Superstar nebo třeba národní hymny. Tentokrát zacílili na génia barokní hudby J. S. Bacha, a to sice na jeho tajemstvím obestřené fugy, částečně nedokončené, umožňující volnou interpretaci. Úkol nelehký, vezmeme-li v potaz, že osvědčený laibachovský vzorec – vzít jednoduchou popovou věc a přetvořit ji v patetické dílo, zde nemůže fungovat. Kdo se tedy těšil na úderný vokál Milana Frase a pochodové rytmy, bude možná zklamán. Tentokrát jde o ambientně elektronické dílko s minimem rytmiky, a pokud se na pár místech hlas objeví, pak je veskrze syntetický.
O co vlastně ve fugách jde. Po téhle planetě běhalo jen velmi málo lidí schopných komponovat v tak složité formě jako je fuga, kde několik motivů (až pět) je vedeno proti sobě dle pravidel harmonie, což vytváří zvláštní efekt – kontrapunkt. Zkrátka a dobře fugu si jen tak nezapískáte. Laibach se svého úkolu zhostili vcelku kreativně. Za pomocí syntezátorů a sekvencerů fugy naprogramovali, přičemž některé z nich zjednodušili vynecháním určitých motivů, jiné zrychlili, případně značně zdeformovali.
Na jedné straně tak stojí fuga Contrapunctus 4, kde snadno rozeznáme původní bachovský motiv, a na opačném pólu experimentální Contrapunctus 12, kde téměř nezůstal na kameni kámen. Podobné je to i se stopáží jednotlivých fug. Najdeme tu krátkou slovní hříčku v sedmé skladbě na téma Bach – LaiBach (pravda dost prvoplánový vtípek), a dvacetiminutový Contrapunctus 2, který rozvinul původně tříminutové téma do kompozice sice zajímavé, ale přeci jen zbytečně rozvleklé. Nicméně album posluchače překvapivě snadno vtáhne do sebe a jeho kouzlo spočívá především v proměnlivé struktuře skladeb. Takže i když celková nálada zůstává plus minus stejná, vždy vás překvapí nějaká ta nezvyklá změna motivu, tak jak to mistrně zvládá třeba takový Aphex Twin. A jelikož i Johan Sebastian pochvalně kýve hlavou, je třeba zakončit konstatováním, že experiment se zdařil.
80%
http://www.laibach.nsk.si
http://www.laibach.org
http://www.myspace.com/laibach
Přidat komentář
Vzhledem ke zvýšenému množství spamu je diskuse moderována. Schválení vašeho komentáře může trvat až 48 hodin.