Prosincové strašání

Jsme na konci roku 2024 a že to letos stálo za to. Ani konec roku nás nešidí a hlavně čtenáři si přijdou na své.

V kinech se většinou během vánočních svátků horory příliš nenosí. A když už, většinou v nich hlavní roli usurpuje zlý Santa. Tentokrát k ničemu takovému nedošlo a jediným hororovým snímkem je netradičně maďarský kousek režisérky Nikol Cibulya nazvaný "Zítra umřu". Jde o její celovečerní debut.   

"Těhotná Irma se uchýlí do svého prázdninového domu uprostřed lesa. Zde ji napadají podivné myšlenky: má pocit, že na druhý den zemře. Datum se shoduje s výročím smrti její matky, která zemřela také v den jejích 34. narozenin. Irma nechce být na blížící se výročí sama, a tak pozve svou nevlastní sestru a nejlepší kamarádku, aby byly s ní. Děje se však několik nevysvětlitelných událostí a nikomu už nepřipadá tak neuvěřitelné, že se Irmě něco stane."

 


Zítra zemřu - trailer

 

O co dietnější je filmová nabídka, o to větší kopu dárečků najdeme v knihkupectvích. Owen King se u nás dosud představil pouze v tandemu se svým tatíkem, kterým není nikdo jiný, než Stephen King. Jejich společný román "Růženky" nyní následuje Owenova samostatná kniha "Kurátorka", kterou vydává nakladatelství Fobos.

"Dora, mladá služebná na univerzitě, se ocitne uprostřed revoluce, která pro ni znamená osvobození. V doprovodu jednoho ze studentských radikálů odejde ze služby a pustí se do pátrání po tom, co mohl před smrtí vidět její bratr Ambrož ve Společnosti pro výzkum supernaturálna. Místo Společnosti však dostane na starost jiný objekt, a sice Národní muzeum práce. V této podivné, zapomenuté budově na ni čekají děsivě realistické voskové figuríny horníků, chův, prodavačů a osob majících různá další povolání.

Zatímco venku zuří revoluce a kontrarevoluce, která rozpoutá síly lásky, zrady, magie a hrůzostrašné temnoty, Dora při svém hledání pravdy odhalí obrovské spiknutí… a dostane se až na hranici světů. Owenu Kingovi se v Kurátorce povedlo vytvořit neobyčejnou a podmanivou dobu i místo a především odvážnou, zvídavou a naprosto nezapomenutelnou hrdinku."

 


Druhého vydání se u nás dočkal po více než čtvrt století klasický román Petera Strauba. Ten jste si od roku 1997 mohli pořídit pod původním názvem "Ghost story", který se v novém vydání Fobosu počeštil na "Duchařský příběh". Ale nejen to. Dostalo se mu také nového překladu i obálky.

"V ospalém americkém městečku se schází skupinka starých, seriózních pánů. Říkají si Klub gentlemanů, na svá setkání chodí zásadně ve smokingu a vyprávějí si historky. Některé jsou pravdivé a jiné smyšlené, v poslední době jsou však čím dál strašidelnější. Z pouhé zábavy, která měla starcům poskytnout rozptýlení v poklidném životě, se postupem času stane noční můra. Jeden příběh se neustále vrací, a nepronásleduje jen je, ale nakonec i celé město. Příběh o něčem, co kdysi dávno spáchali.

Nejdřív přijdou zlé sny, poté různé děsivé jevy a s nimi i poznání, že minulost nikdo nemůže pohřbít navždy. Důležitou roli v podivuhodných a tragických událostech, které se hrdinům dějí, hraje krásná žena mnoha tváří a její intriky. Členů klubu postupně ubývá a nastává chvíle posledního souboje proti tajemné síle, která na sebe dokáže vzít jakoukoli podobu a která si cílevědomě pohrává s lidskými osudy podle vlastních nepochopitelných plánů."

 


Nakladatelství Carcosa přichází s hororem britského spisovatele Paula Finche, který u nás není žádným nováčkem. Znají ho však převážně fandové thrillerů či detektivek. Jeho ještě temnější já můžete poznat díky příběhu "Období mlh", který zapadá do edice Halloweenská knihovna.

"Podzim 1974 v hornickém Ashburnu na severozápadě Anglie… poslední podzim naší dětské nevinnosti. Jako třináctileté děti jsme podzim milovali. Noci jiskřící hvězdami nebo naopak zalité mlhou hustou tak, že by se dala krájet. Strašidelné historky o Halloweenu, upalování figurín za Noci Guye Fawkese, vidina Vánoc. Když je vám třináct, toto všechno prožíváte ve stavu velkého vzrušení. Toho roku nás ovšem také sevřel strach; v Ashburnu začal s podzimem řádit vrah. Pod rouškou tmy, v té nejhustší mlze najednou číhal někdo, kdo si za oběť vybíral naše vrstevníky.Prakticky v každém městě se šušká o nějakém zabijáckém přízraku. U nás měla dávná legenda souvislost s uhelným dolem a červenými dřeváky. A tehdy v čtyřiasedmdesátém jsme intenzivně přemýšleli, zda klapot, který v oné tragické době občas zazněl v mlze, s tímto přízrakem nějak nesouvisí… "

 


Edice Polska groza nakladatelství Golden Dog představuje vůbec poprvé spisovatele Roberta J. Szmidta, který se ve svojí tvorbě většinou specializuje na zombie horor. V případě jeho česky vydaného díla "Wrocławské krysy: Chaos" to platí dvojnásob...

"Wrocław, srpen 1963. Město je odříznuto od světa kvůli epidemii neštovic. Milicionáři jsou svědky podivných událostí – pacienti napadají nemocné a personál v izolačním centru na Psím poli. Brzy ke krajskému komunistickému vedení přicházejí znepokojivé zprávy o „vzkříšených“. Shromažďuje se krizový štáb, který musí začít jednat. Do izolačních center jsou vyslány jednotky KBW a ZOMO s jediným rozkazem: zvládnout situaci!"
 


Interesantní antologii připravilo nakladatelství Laser a nazvalo ji "Odvržení". Jména jako Laird Barron, Ramsey Campbell, John Langan, Brian Evenson a další jsou zárukou toho, že se hororový fanda rozhodně nudit nebude...

"Temnota přichází v mnoha podobách. Perfektní antologie pro všechny fanoušky a fanynky hororu přináší nové příběhy autorů a autorek, jako jsou Laird Barron, Ramsey Campbell, Gwendolyn Kiste, Joe R. Lansdale, Lisa Tuttle, Brian Evenson a další!"

 



Druhého románu v češtině se dočkal Nick Roberts. Jakkoliv byly reakce na jeho dílo "Exorcistův dům" rozpačité, Fobos nelení a vydává jeho další kousek "Anatéma". Uvídíme, zda si tenhle americký autor vylepší renomé...

"Bryan a Ellie Stocktonovi doufají, že utečou svým starým démonům, když se odstěhují do nového idylického domova na jihu Západní Virginie. Především touží po novém začátku pro svého syna Derricka, který byl svědkem bouřlivých prvních let jejich manželství, jež poznamenalo zneužívání návykových látek, vztek a obrovská zášť.

Jejich nadějné vyhlídky však zničehonic potemní, když najednou beze stopy zmizí jedno dítě z jejich čtvrti. Pár začne podezírat samotářskou sousedku, která trpí degenerativní poruchou mozku.

V jejich domě se však najednou začnou dít zvláštní věci, a k tomu jim Derrick vypráví o nové kamarádce, která ho v noci chodí pravidelně navštěvovat. Možná si jen vymýšlí kvůli traumatu, které zažil, ale možná se stal terčem posedlosti něčeho mnohem zlověstnějšího, co číhá a čeká, až bude moci zaútočit."

 


Dalšího přírůstku se dočkala také edice Zrnka temnoty nakladatelství Golden Dog. To se úspěšně snaží nabízet zajímavá kratší hororová díla a to nejnovější má na svědomí další Američan Garrett Boatman. Jeho vůbec první dílo v češtině se jmenuje "Naplaveniny".

"Hlubiny zkažené Temže se stávají kolébkou pro návrat mrtvých, kteří lační po krvi. Zatímco mrtvoly brázdí vody města, další horda využívá chaosu. Hrnou se ze svých zločineckých doupat, rabují v bohatých londýnských čtvrtích, kde pálí a plení.Vyčerpaná policie a královnino vojsko bojují proti dvojí pohromě – lidské i nelidské – mladé kriminální gangy Londýna spojí síly, aby své město zachránily. Gangy vyráží na výpravu, jejíž vyprávění by člověku zajistilo přísun pití na zbytek života. Pokud přežije alespoň někdo, kdo bude moct vyprávět."

 



Šumavského Děsa možná znáte i díky recenzi na "Příběhy okultní" (čtěte ZDE), které předcházely čerstvé knize "Šumavský Děs: Paměti upírské". Jak název napovídá, naservíruje vám tentokrát autor Václav Votruba povídky plné zubatých monster. Vydavatelem je opět Golden Dog.

"Šumavský Děs je zpátky! Tentokrát nám odhaluje příběhy upírů, kteří po staletí procházejí stíny našeho světa. Tato bájná bytost, jež se vyhýbá lidem, našla před lety překvapivě důvěru ve Václavu Votrubovi, se kterým se postupně dělí o temné memoáry. Tentokrát se rozpovídal o upírech, takže se těšte na devět krví potřísněných povídek. Než se ponoříte do zákoutí vampýrských, raději se ujistěte, že máte zatažené záclony a zavřené dveře. A hlavně, až upír dorazí k vašemu domu, nezvěte ho dovnitř. Nebo se odvážíte?"

 


No a na úplný závěr si dejme lahůdku, kterou Golden Dog navázal na předchozí dvě knihy, které se věnovaly archívům domácího hororu. Petr Boček si opět dal práci a našel celou řadu básní, které jasně nesou stopu temnoty. Kniha se jmenuje "Paní Smrt".

"Paní Smrt přináší celkem 47 básní sedmadvaceti různých autorů. Převažují spíše pozapomenutá jména: Bohumil Adámek, Václav Čeněk Bendl-Stránický, Václav Antonín Crha, Vincenc Furch, Josef Vlastimil Hrubý, Josef Jodas, Josef Kolář, Karel Leger nebo Václav Vilém Trnobranský. Objevují se však i tři významné ženy – spisovatelky Irma Geisslová, Eliška Krásnohorská a Růžena Jesenská.

Samozřejmě nesmí chybět klasik českých hororových balad Adolf Heyduk, který by sám dokázal naplnit nejméně jeden svazek. Vyslechněte hrůzostrašné příběhy o démonických bytostech, o záhrobních pomstách a posmrtných trestech, o tragických osudech, vraždách a šílenství. Ponořte se k bohatým zdrojům domácího hororu a opájejte se jejich poetickou silou."

 

 

mohlo by vás také zajímat