Tak dlouho jsem přemýšlel, co se Strašáním udělat, aby bylo něčím nové a zajímavější, až jsem se na to vybodl a nechal vše při starém. I letos si tak budeme připomínat filmové premiéry, vydané knihy i akce, které spojuje jedno jediné - horor!
I děsivé filmy jdou s dobou. Jasným důkazem jsou obě lednové premiéry, které rezignují na tradiční strašáky a místo nich vytahují aktuální témata. Třeba taková "M3GAN". Režisér Gerard Johnstone naznačuje, že časy Chuckyho jsou pryč a místo něj servíruje panenku, která jako by Avril Lavigne z oka vypadla. Inu s některými hračkami by si vyhráli i dospěláci...
"Panenka M3GAN je zázrak umělé inteligence, dokonale naprogramovaný stroj, který může být pro dítě tím nejlepším kamarádem, a co je možná ještě důležitější, dokonalým spojencem jeho rodičů. Jeho autorkou je Gemma (Allison Williams), brilantní technička, která panenku vyvíjí pro přední hračkářskou společnost. Když její sestra s manželem zahynou při autonehodě, vpadne do života Gemmy její osmiletá neteř Cady (Violet McGraw), která bouračku přežila jen s pár škrábanci.
Protože Gemma to s dětmi zoufale neumí a traumatizovaná Cady potřebuje nějaké povyražení a hlavně kamarády, stane se přímo ideálním testerem pro prototyp M3GAN. Tohle rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky. Zpočátku se vše vyvíjí přímo skvěle – dívka se ve společnosti nové „kamarádky“ rychle zotaví a pro Gemmu je vědomí, že existuje bytost, která na Gemmu dohlédne, bude jí radit a vychovávat, ideálním řešením. Bohužel, prototypy se vyznačují tím, že bývají technicky nedokonalé a leccos se u nich může zvrtnout. Zvlášť v případě M3GAN, která je v naplnění svého klíčového poslání, tedy v ochraně Cady, ochotná udělat cokoliv. Třeba jít přes mrtvoly."
M3GAN - trailer
Ono - trailer
Pojďme na knihy. Ani těch není nepřeberné množství, ale hned ta první rozhodně stojí za pozornost.
Svou první povídkovou sbírku vydal Ramsey Campbell v roce 1964 a od té doby se stal mezi fandy hororů uznávanou kapacitou. Jinak je tomu u nás, protože vůbec první samostatná knížka, taktéž sbírka povídek, mu vyšla právě na začátku tohoto roku. Jmenuje se "Děsivé důsledky", vyšla u Fobosu a uvidíme, zda se dočkáme dalších titulů angického klasika.
"Průřez padesáti lety literárních nočních můr, tedy povídkovým dílem jednoho z nejvýznamnějších současných autorů hororu, pro něž nejsou typické hektolitry krve, kvílení duchů ani hladová monstra.
Autorovou doménou je naopak městská i venkovská paranoia, neklid a tíseň, rozklížené vztahy, děsivost cizích míst a neznámých lidí, hrůza každodennosti, nespolehlivost smyslů. Z povídek z let 1964 až 2012, které autor sám vybral pro toto reprezentativní české vydání, dýchá mrazivost moderního života. Díky pronikavému pozorovacímu talentu a schopnosti detekovat děsivé prvky v těch nejbanálnějších situacích se Campbell stal hlasem tiché hrůzy konce dvacátého století, velmistrem žánru, laureátem snad všech hororových ocenění a britskou žánrovou ikonou, o níž však český čtenář dosud z nějakého záhadného důvodu příliš neví.
Nechte se odvést do zapadlých uliček anglických měst, do lesů i zchátralých panských sídel, kde vám hlas zkušeného a přesvědčivého vypravěče vysvětlí, co jste ve skutečnosti s úlekem zahlédli koutkem oka, když jste si mysleli, že kolem vás není živé duše."
Také další titul je povídkovou antologií a její bližší obsah prozrazuje samotný název "Polské noční můry". Že má protřelý hororový nadšenec i autor Honza Vojtíšek slabost pro polskou hororovou scénu je obecně známo a není tedy překvapením, že posbíral povídky, které ho zaujaly nejvíc, přeložil je a my si je můžeme přečíst díky nakladatelství Golden Dog.
"Antologie Polské noční můry přináší sedmnáct povídek současného polského hororu. Odhalují pestrou paletu nahlédnutí za oponu tohoto žánru. Mysteriózní příběhy, znepokojivá setkání s jevy narušujícími realitu, psychologická dramata, slovanský horor, atmosférické zápletky nořící se do té nejčernější a nejhlubší temnoty či naopak stoupající do kosmických výšin.
Zdají se vám noční můry? Polští autoři a autorky vám nějaké další přidají."
A ještě jednou Honza Vojtíšek. Krom Poláků má tento neúnavný dělník hororu v oblibě také společné psaní s dalšími autory. Nějčerstvěji se vydal spolu se slovenským kolegou Ivanem Kučerou do divočiny ve společném románu "Ďáblův hřbet", který je také k mání u Golden Dog.
"Skupina dřevorubců a vojáků se ve 13. století vydává dobýt panenskou, lidskou bytostí neobývanou divočinu na slovensko-moravském pomezí. Brzy se však ukáže, že v temných a hlubokých lesích ve skutečnosti nejsou tak úplně sami."
Do české povídkové tvorby se pustil i Fobos, který jinak ve většině případů upřednosňuje zahraniční autory. Jak se soubor nazvaný "V hrůze a krvi zrození" povedl, to se nechme překvapit...
"Antologie hororových povídek nadějných českých autorů a autorek. Dvacet vítězných povídek třetího ročníku české literární soutěže. Třetí ročník povídkové soutěže se zaměřil na horor. Z čeho tuhne krev v žilách vám? Stovky autorů se pokoušely vyvolat ve čtenářích děs a hrůzu a musely si k tomu vybrat alespoň jedno z následujících témat: krvavá lázeň, šestý smysl nebo kulty a rituály.
Nechte se na chvíli vtáhnout do děsivých zážitků našich hrdinů a ocitněte se s nimi zničehonic uprostřed zatuchlých kobek, ukryjte se před bouřkou do strach nahánějících opuštěných stavení v lesích a vydejte se i do netušených temných zákoutí své vlastní mysli. Snad vám při čtení bude maximálně stékat strachy čůrek potu po skráních, ale krev zůstane v žilách, slzy v slzných kanálcích a larvy chroustů v hlíně na zahradě… Dvacet hororových povídek pro všechny, kteří se rádi bojí."
Honza Vojtíšek je takový Jaromír Soukup hororové scény. Samozřejně myšleno v dobrém. Po polských povídkách Honzy Vojtíška a po románu Honzy Vojtíška si můžete pořídit ještě časopis Honzy Vojtíška. Elektronický Howard je mrtvý a zrodil se kouzelně punkový a na koleně dělaný zin Mort, který potěší milovníky starých časů a třeba nadchne i některé dnešní fandy, kteří dávají papíru přednost před lovením v mobilu. Časopis můžete mimo jiné pořídit u Golden Dog.
"První číslo horrorového fanzinu Mort je oficiálně venku. 48 stran lehce netradičního formátu. Krátká povídka Morta Castla a jeho zdravice fanzinu. Rozhovor s Romanem Bílkem a jeho povídka. Rozhovor s Alenou Čadovou a několik jejích dvouvětných horrorů (+ jedna báseň). Horrorová poesie.
Česká verze mé předmluvy pro antologii Czech Extreme, která vyšla v USA. Pohledy na Cliva Barkera od spisovatelů Johna Eversona, Marko Hautaly a spisovatelky Karoliny Kaczkovské. Série Hellraiser, barkerovské filmy a vybraná literární díla Cliva Barkera. Několik slov o Morticii Addams, kapele Mortician a herečce Dině Meyer."
Tak tedy tradá do nového hrůzného roku s další náloží filmů a knížek.
Přidat komentář
Vzhledem ke zvýšenému množství spamu je diskuse moderována. Schválení vašeho komentáře může trvat až 48 hodin.