Peter Hook o podvodu s nikdy nevydaným trackem Joy Division

Už se k vám dostala záhadně objevená a doposud nikdy nevydaná píseň "Aerial" z legendárních časů alba "Unknown Pleasures"?  

joy-division-226087

Chvíli poté, co nám Peter Hook odehrál v Praze nejznámější fláky z debutové desky post-punkových pionýrů, začala po internetu kolovat záhadná bonusová skladba s falešně autentickým zvukem. Otvírá jí patřičně chrastivá basa a celou dobu provází lo-fi kazeťákový zvuk. Nástup zpěvu ale protřelým fandům Curtisova odkazu prozradí vypečený hoax.

 

Britský magazín NME neváhal a jako vždy se ihned obrátil na samotného Hooka pro názor:

"Slyšel jsem to. Je to kachna, zatraceně špatná kachna. Jsou docela chytrý, tihle hoši, zní jako banda studentíků, dokonce i chytli správně tu atmosféru doby. Ale kdyby Ian Curtis kdykoliv zpíval texty jako tyhle, musel bych mu nakopat zadek."   

 

Vlastní názor si na post-punkovou kachnu můžete udělat sami:

"Joy Division AERIAL Unreleased track from Unknown Pleasures sessions" 

 

Peter Hook has branded 'Aerial', a track that surfaced online this week that purported to be an unreleased song from Joy Division's seminal album 'Unknown Pleasures' as a "bloody awful hoax".
The track appeared online earlier this week and according to its accompanying description, was an unreleased track from the Manchester band's 1979 debut album. However, speaking to NME about the track, Peter Hook confirmed that it was a hoax. You can hear 'Aerial' by scrolling down to the bottom of the page and clicking.
Asked if he'd heard 'Aerial', he said: I've heard it. It's a hoax and it's bloody awful. They're quite clever, these guys, they sound like college kids to me, they've captured the atmosphere quite well, but it's a hoax. If Ian Curtis ever sang lyrics like that, I'd have kicked him up the arse.
Hook added that he doubted there were any unreleased tracks left to be released from Joy Division, as the band "didn't think for tomorrow."
Asked if he believed there was the potential for any unreleased Joy Division tracks to be discovered, he said: "Everytime you hear about tapes being discovered, you think there maybe more songs, but I think I can safely say that there isn’t anything more to do with Joy Division to come out. There's not much left over, when you're young, you don't think for tomorrow".
Hook also revealed that he was recently given a tape which features a number of outtakes from the band's 1980 album 'Closer' that has a series of radically different versions of the album's tracks, but that he currently has no plans to release it.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: http://www.nme.com/news/joy-division/62352

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.