Apoptygma Berzerk poprvé vystoupí v Praze

Apoptygma Berzerk v PrazeStephan Groth a jeho výrazná synthrocková formace Apoptygma Berzerk navštíví v pondělí 10. ledna 2011 vůbec poprvé v historii Prahu. V Lucerna Music Baru si s nimi zahraje tuzemská naděje Phosgene Girls. 

 

 

Synthpop/EBM/rocková kapela Apoptygma Berzerk patří k Norsku tak jako tamní slavné fjordy. Po více než třiceti nahrávkách, pokud počítáme i singly, vydali loni norští elektronici šesté studiové album nazvané „Rocket Science.“ Jak jde jejich poklidné severské městečko Fredrikstad dohromady s hudbou, kterou se Apoptygma proslavila po celém světě?

„Bydlím jen jednu hodinu od Osla, takže se tam můžu kdykoliv vydat, když chci trochu života.... Tady je ale naprostý klid a ten se mi hodí k práci ve studiu,“ říká frontman Stephan Groth. Je však jasné, že ani tak daleko od světových středisek hudebního businessu se Stephan nesnaží izolovat se od okolí a schovat se do své ulity. Důkazem je hostování Benjiho Madsena ze skupiny Good Charlotte, Emila Nikolaisena z formace Serena Manees nebo Amandy Palmer na nové desce.

„Ačkoliv jsme hudebně vzato všichni ze stejné školy a měli jsme zamlada rádi ty samé kapely, jako třeba Velvet Underground nebo Jesus & Mary Chain, přece jen Serena Maneesh dělají něco jiného než my. A tak jsem pozval Emila do svého studia, aby nahrál kytaru a basu na tracku 'Right'. Nakonec smíchal ještě jeden další kus a přidal svůj zvuk do několika dalších skladeb,“ říká Stephan.

Jaký je tedy současný zvuk Apoptygma Berzerk? „Na jednu stranu se snažíme navázat na naši minulou desku 'You and Me Against the World', která byla hodně rocková. Na druhou stranu jsme se chtěli vrátit k elektronickému zvuku, z nějž jsme vzešli. Nakonec naše poslední deska zní rockověji než cokoliv, co jsme natočili předtím, a tak by se měla líbit jak našim dlouholetým příznivcům, tak novějším fanouškům.“

Apoptygma Berzerk si na nahrávkách jako "Soli Deo Gloria" a "7" prošli obdobím EBM a elektronického popu, poté se ukázali s kytarovým indie popovým zvukem na albu "You and Me Against the World" a nyní se tedy vyvíjejí dále.

"Myslím, že od kapel jako AC/DC nebo The Ramones neočekáváte, že začnou točit synthpop. Chcete, aby zůstaly samy sebou. Potom tu ale máte skupiny jako Depeche Mode, U2 nebo dříve Beatles, u jejichž desek je vždy napínavé, s čím přijdou tentokrát," vysvětluje Stephan a je jasné, že svou vlastní formaci řadí mezi ty, které se neustále mění a objevují nové věci.

I proto bude více než rok po vydání poslední desky zajímavé zjistit, kam se Apoptygma Berzerk mezitím vyvinuli. O jejich současném zvuku se můžete přijít přesvědčit 10. ledna 2011 do Lucerna Music Baru.

Předskakovat norské stálici budou pardubicko-přeloučští Phosgene Girls, kteří ve své tvorbě umně propojují odkazy gothic rocku s elektronikou a darkwave. Není proto divu, že patří k nejostřeji sledovaným nadějím současné domácí gotické scény.

Apoptygma Berzerk (N), Phosgene Girls (CZ)
10. ledna 2011, 20:00
Praha, Lucerna Music Bar (Vodičkova 36)
Vstup: 300,– Kč + poplatky předprodej / 400,– Kč na místě


Apoptygma Berzerk v Praze

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.