Americký hlukař Burial Hex zahraje v Praze

Burial Hex, vlastním jménem Clay Ruby, je enigmatickou postavou amerického hlukového undergroundu s mnoha překvapivými přesahy. Rozptyl jeho tvorby je fascinující – na nahrávkách uslyšíte mystický industrial, analogovou elektroniku, black metal, neofolk, psychedelický rock i polámanou klasiku. Málokdy se sváří vše pohromadě, Clay vždy spíš v řadě několika počinů nachází zajímavé možnosti srůstání jeho oblíbených inspirací a pak se posune dál. Estetikou a tvorbou jsou mu podobní třeba Sorc'henn nebo současný Xela. Hodně napoví i jím citované původní vlivy: Conrad Schnitzler, Sun Ra, Maurizio Bianchi nebo Olivier Messiaen.

Na kontě má vydařené split album s Nikou Danilovou (aka Zola Jesus, též rodačkou z Wisconsinu), často hrává se Sylvester Anfang (s nimiž má taky split) a tvoří podstatnou část kapely Jex Thoth (Sabbathy nasáknutý psychedelický stoner rock, co nejen díky výraznému ženskému vokálu připomene Rose Kemp). Najdete ho i v sestavě free folkových The Second Family Band (dřív Davenport) nebo metalových obskurností jako Wormsblood nebo Journey To Ixtlan. Přestože vynikal i u svých hlukových nahrávek schopností netradiční kompozice, současná tvorba má přece jen blíž k obvyklejším skladbám. Neznamená to ale vždy ústup od psychopatické katarze.

Předskakovat bude české uskupení Glad To Get Away, za nímž stojí duo Gustav Tutre a Edgar Graves. Ne náhodou se jmenují podle jednoho Jandekova alba – spontánně vznikli právě po návštěvě jeho koncertu a jejich disharmonická rozjímání mu rozhodně nejsou tak vzdálená. Zatím převážně koncertní projekt chystá první studiové EP.

Koncert proběhne v sobotu 11.9.2010 zhruba od 20:00 ve studentském klubu K4 (Celetná 20, Praha 1 – vchod z průchodu FFUK) díky spolupráci dvou produkčních spolků Arkham a Letmo. Vstup je 200,- Kč pouze na místě.


Burial Hex

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.