Recenze kompilace Twisted Cabaret vol. 1

Twisted CabaretKabaret, kuplet, šantán, varieté nebo music-hall – to vše jsou pojmy jak z doby mládí našich babiček. Je pravdou, že ještě před pár lety to vypadalo, že tam taky kabaret zůstane a stane se historickou atrakcí. Jak si ale dnes ukážeme, kabaret žije. Má totiž přísun mladé dychtivé krve doslova z celého světa. V předvečer pražského koncertu Amandy Palmer si na kompilaci Twisted Cabaret vol. 1 posvítil Pavel Zelinka.
Twisted Cabaret vol. 1
Vydal: Volvox Music

Ale nejdříve trocha historického ohlédnutí k původu kabaretu. Ještě koncem 18. století byla evropská kulturní zábava vyhrazena pouze pro vyšší střední a vysokou třídu. To (především) obyvatelům rychle rostoucích měst nešlo pod vousy, a tak postupně vykrystalizovala levná forma povyražení se zpěvy, tancem, komickými a divadelními prvky. Navíc byla situovaná do hostinců, takže bylo zcela přirozené, že s kulturním menu mohl návštěvník přijímat i nějaký ten žvanec po úmorné celodenní dřině. Na světě byl kabaret. Popularita kabaretu se nejdříve z předměstí přemístila do vykřičených čtvrtí bližších centru a posléze se etablovala u široké veřejnosti úplně.

Co je pro dnešní veřejnost a hudebníky/divadelníky na této archaické formě zábavy tak lákavé? Klíčovým bodem kabaretní show je příběh. Často morbidní nebo alespoň částečně zasahující do „černé kroniky“. A právě neexistence příběhu v dnešním showbyznysu pomohla kabaretu nazpět. Nejprve po malých dávkách skrze Nico, Ninu Hagen nebo Kate Bush, v posledních letech se ale ke kabaretu hlásí celé zástupy noviců. Nejlépe nám o životaschopnosti současné hudební tváře kabaretu poví kompilace Twisted Cabaret vol. 1, kterou na začátku tohoto roku vydalo francouzské vydavatelství Volvox Music.Teaser Twisted Cabaret


Výběr obsahuje CD nosič a DVD s více než dvacítkou umělců z celé široké kabaretní palety. Ta zahrnuje jak přísné revivalisty, především výmarské větve kabaretu 20. a 30. let minulého století, tak představitele, kteří kabaret míchají s rockem. Mezinárodní soupiska nechá umělce zpívat čísla v angličtině, němčině, španělštině, holandštině, ba jednou i v japonštině. Kabaretní babylon je barevný.

Znovu se v písničkách budou řešit různé vztahové propletence, které účastníci ukončí jednou dobře mířenou ranou do zátylku nebo úderem sekyry. Temné stránky lidské psýchy odhalí slavní The Tiger Lillies, kteří fistulkou zapějí o neodolatelné chuti zapalovat veřejné budovy, Vermillion Lies vzpomenou na legendární dvojici desperátů Bonnie & Clyde. Z dalších známějších jmen se zde představí The Dresden Dolls, The Legendary Pink Dots, The Residents, dlouholetá členka Current 93 Baby Dee nebo post punkově nastavení Katzenjammer Kabarett. DVD poté obsahuje totožnou sestavu umělců, v drtivém případě s rozdílnými skladbami, kteří se prezentují buď hranými klipy (nutno vyzdvihnout vynalézavé De Kift), nebo záznamy koncertních vystoupení, z nichž živé spojení Amandy Palmer s The Legendary Pink Dots je opravdovou pochoutkou.

Jak vidno, kabaret je živý, a tak mně nezbývá nic jiného než vám kompilaci Twisted Cabaret vol. 1 doporučit. A až některý z umělců, kteří se na výběrovce prezentují, dorazí do Prahy (například Amanda Palmer ve středu 5. května 2010), nenechte si jeho vystoupení ujít a nechte se vtáhnout do podivuhodného světa kabaretu.

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.