Na pomezí šílenství a geniality - Psychic TV míří do Prahy

Psychic TVPsychic TV - avantgardní pionýři acid parties, v čele s nadpohlavním frontmanem Genesis P-Orridgem, zakladatelem nejnekompromisnější skupiny všech dob Throbbing Gristle, spolustvořitelů industriální hudby. Genesis P-Orridge, rozkročený rozhodně mezi genialitou a šílenstvím, je bytostným zhmotněním rčení, že umění na oplátku za to, že je tvořeno, formuje svého umělce. Koncert proběhne 9. listopadu 2009 v žižkovském klubu Exit Chmelnice.„Odborná literatura hovoří o tom, že jako hermafrodit se označuje též defektní jedinec gonochoristických druhů, který má základy obou pohlavních orgánů (ženských i mužských). Zpravidla však nejsou funkční obě – buďto funguje jenom jedna nebo žádná. U člověka nebyl hermafrodit s oběmi funkčními soustavami zaznamenán…“

Psychic TV, pro mnohé jistě legenda přesahující hranice tohoto světa, pro jiné bizarnost první kategorie. Seskupení, v jehož čele exhibuje kontroverzní frontman Genesis P-Orrige, který je v současnosti pohlavně neidentifikovatelnou bytostí, neboť společně se svojí bývalou partnerkou podstoupili sérii plastických operací, které mají za cíl přiblížit pár více jeden druhému.

Pojďme ale zpět do poloviny sedmdesátých let, kdy Genesis P-Orrigde zakládá jednu z nejvlivnějších kapel za posledních 30 let. Pionýrský industriální zvuk a soběstačný přístup k distribuci nahrávek je odlišil od jejich více konvenčních současníků. Vytvořením filozofie s vlivy spisovatele Willama S. Burroughse, básníka a malíře Briona Gysina, legendárního okultisty Aleistera Crowleyho a dalších undergroundových autorů, myslitelů a filmových tvůrců, Throbbing Gristle vyprodukovali jednu z nejprovokativnějších hudebních směsí vůbec. Jejich koncerty stály daleko za hranicemi nudnosti a všednosti, často končily v přímých konfrontacích mezi kapelou a publikem. V roce 1981 členové skupiny usoudili, že „mise je skončena“, každý odešel svou vlastní cestou a expert na elektroniku Peter 'Sleazy' Christopherson (pozdější zakladatel COIL ) a vokalista a hlukový inženýr Genesis P-Orridge založili projekt Psychic TV .

Raná tvorba PTV se nesla v duchu experimentů Throbbing Gristle, zahrnující melodický pop, téměř neposlouchatelný bílý šum, jemné balady, koláže z industriálních nehudebních zvuků, útržky mluveného slova a experimenty s etnickými nástroji a world music, všechno svázané dohromady s dadaistickou citlivostí. Jejich fenomenální tvorba se počítá na více než 20 alb, jejichž kořeny se odvíjejí od tiskového prohlášení z roku 1986, podle kterého kapela hodlala vydat každý rok živé album z jiné země, každého třiadvacátého v měsíci po dobu třiadvaceti měsíců. Ačkoli se to skupině nakonec nepodařilo, čtrnáct alb vydaných během osmnácti měsíců jim stačilo k zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Christopherson poměrně brzy opustil kapelu, aby založil Coil, a Psychic TV se od té doby stalo otevřenou platformou, kde se vystřídala široká škála hudebníků.

Od roku 1988 se P-Orridge stal jedním z pionýrů a inovátorů britské klubové a raveové scény. Nahrávky z chicagské houseové scény se dostaly do Londýna a P-Orridge začal s tímto stylem experimentovat na albech "Jack the Tab: Acid Tablets, Vol. 1", "Towards Thee Infinite Beat", a také na klasice "Turn On Tune In the Acid House" s Timothy Learym. P-Orridge od té doby vydával alba pod jménem Psychic TV a zároveň používal nejrůznější aliasy za účelem produkce „kompilačních“ alb obsahujících pouze jeho hudbu.

Nakonec P-Orridge vytvořil uskupení PTV3 , které by mělo být považováno za Psychic TV a naopak. Poprvé s tímto projektem zavítali PTV3 v roce 2004 do vyprodaného Rock Café, kde předvedli hypnotizující, strofovou přesto trochu nečekanou show, jež byla postavena na starší tvorbě a vůbec se nesla v duchu psychadelického retro rocku, čímž Genesis znovu dokázal mnoho lidí šokovat. Naposledy jsme mohli Psychic TV vidět v Praze v květnu minulého roku.

Návraty ke kořenům dokumentuje i dosud poslední album s názvem „Hell Is Invisible… Heaven Is Her/e “, na kterém vzývají psychedelii 60. let, a které Genesis doslovně charakterizuje jako "Dark Side Of The Moon" for the 21st century.

Psychic TV (USA)
9. listopadu 2009
Praha, Exit Chmelnice (Koněvova 219)
Vstup: 320,- Kč předprodej

Klikněte pro zvětšení

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

doufám, že nepřijde 20 lidí. to pak vždycky celý koncert protrpím soucitem s kapelou...

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.