Rituální perkuse, igelit a noise sedmnáctého v Bunkru

PhotobucketAkce s názvem ACOUSTIC PHENOMENAE nabídne jak umění dokonalých šamanských perkusí nástrojového stavitele a teoretika Stefana Weisse, tak syrový industrial KOTEL#26 ze zašedlého Chomutova či noisový one-man projekt SEISMIC WAVE FACTORY.

 

 

 

 17.7.2008 ACOUSTIC PHENOMENAE - Bunkr Parukářka, Praha

Zdroj: Ars Morta

Z´EV

Photobucket
Pod psudonymem Z´EV se skrývá americký perkusista, stavitel zvukových nástrojů a hudební teoretik Stefan Weisser. Jeho vystoupení bude hlavním magnetem komponovaného pásma ACOUSTIC PHENOMENAE, které proběhne ve čtvrtek 17. července v pražském bunkru Parukářka. Dalšími hosty večera jsou chomutovští industrialisté KOTEL#26 a pražský noise projekt SEISMIC WAVE FACTORY.

Z´EV se narodil v roce 1951 v Los Angeles a již od útlého dětství se zabýval bubnováním a perkusivními nástroji. Vystudoval etnomuzikologii na Kalifornském uměleckém institutu a postupem času ke studiím přidal ještě balijské bubnování na gamelan, ghanské techniky EWE a jihoindické rytmické struktury Tala. V oblasti teoretických studií se zabýval vizuální, divadelní a zvukovou poezií, performačním uměním a multimediální teorií (kde jej velmi ovlivnili přednášející z okruhu hnutí Fluxus).

Od roku 1979 se datuje Weisserovo nomádství - cestoval po celém světě a od počátku 80. let, kdy se usadil v Evropě, se stal jednou ze zakladatelských osobností industriální scény. Přestože hraje většinou sólově, množství spolupracovníků je nemalé a jmenovat můžeme například členy skupin Pere Ubu a Organum. Většinu jeho hudební produkce tvoří improvizovaná hra na proměnlivé kovové sestavy a objekty - během představení s nimi doslova zápasí, vrhá se mezi ně a při živém hraní je nijak elektronicky nezesiluje. Přitom trochu provokativně říká, že hra na kovové objekty je stejná jako hra na elektrické a elektronické nástroje, neboť i elektrické kytary a syntezátory využívají ušlechtilé kovy coby stavební prvky.

V souvislosti se svou prací Weisser často hovoří o poezii. Odvolává se tím mimo jiné k funkci bubnu coby prostředku signalizace a slovního sdělení i k nové poetice, kterou se snaží tvořit svým pódiovým projevem. Běžný koncert je podle něj formou sociální komunikace, při níž hraje hudba jen jednu z rolí rovnocennou setkání s přáteli, konzumaci atd. a při níž posluchač dostává tu hudbu, kterou si žádá a kterou dobře zná - proto se nemusí příliš mentálně namáhat. Weisser chce vstupovat do myslí nepřipravených diváků zvukem, pohybem i vzhledem instalací - kdyby jeho koncert navštívil hluchý, říká, mohl by z tvaru nástrojů a pohybů hráče odečíst příběh kvazi-loutkového divadla.

Z´EV ve své hře snoubí fyzickou bezprostřednost improvizace s množstvím rituálně-mystických významů pohybujících se v širokém rozmezí od kabaly až k filosofii recyklace. Dosti často se Z´EV zabývá i hudbou polních nahrávek a páskových manipulací. Abychom částečný výčet aktivit Stefana Weissera ještě trochu rozšířili, zmiňme na závěr článku jeho mluvenou elektroakustickou operu na dantovský motiv Inferno, jejíž prvotní inspirace vzešla z táhlého bručení a skučení zástupů žebráků v ulicích sardinského Cagliari. V Praze však čekejme především kovové perkuse.

KOTEL#26

Photobucket
Historie seskupení sahá do roku 1997, kdy zakládající členové spolu s dalšími příznivci pořádali industriální performance za igelitovou zástěnou při vernisážích spřátelených výtvarníků. Časem z této spíše zábavné činnosti vykrystalizoval soubor s pevnějším a strukturovanějším konceptem.

Počátky hudební tvorby se nesly v duchu undergroundu s industriálními prvky. Skupinou prošlo několik hudebníků, složení se měnilo, až se ustálilo do současného stavu. Po několika vystoupeních se zcela změnil ráz hudebního projevu. Do nástrojového vybavení se mimo klasického pracovního nářadí a železných prvků zařadilo i několik elektronických efektů.

Významným vedlejším projektem je natáčení krátkometrážních dokumentárních filmů z průmyslového prostředí. Soubor vytváří hudbu pro hraný film debutujícího režiséra Tussilega.

SEISMIC WAVE FACTORY

Photobucket 
SWF je jednočlenným projektem Roberta Hnáta - někdejšího spolupracovníka průkopníků českého industrialu Střední Evropy (později M.A.C of MAD), člena VO.I.D a především neúnavného tvůrce, který pod hlavičkou svého projektu vydal přes deset alb pohybujících se na pomezí noise, temně industriálního ambientu, nekompromisního techna a power electronics. Většinu z nich vydal RH na vlastní značce All People to Recycle, některé starší nahrávky na německém labelu Membrum Debile Propaganda. Významná je i vizuální tvorba SWF, která ve svých úlomcích a střepech připomíná surreálně-apokalyptickou obrazotvornost W.S. Burroughse či Kenji Siratoriho. Tu nejlépe dokumentuje DVD Sundiver vydané v roce 2006 na domácí značce Industrial Gallery. V rychlých střizích je psychoaktivní látka SWF strhující náhlými obrazovými explozemi a stěnou neúprosně drtivé rytmiky a noise.

INFO:
www.rhytmajik.com

www.myspace.com/kotel26
www.swf.industrialgallery.com
www.arsmorta.org

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Jsem tam...
vypada to slibne ale asi si to necham ujit setrim se na epf 8-)

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.