26.1.09: Jan Hus křísí zombie a Hamlet je berserk

Sci-fi, fantasy a horroru není na českých divadelních prknech nazbyt. Pražský divadelní soubor Kabaret Caligula, který se podpoře těchto žánrů po léta systematicky věnuje, teď navíc oznámil, že v tomto kalendářním roce uvede své dva dnes již klasické celovečerní kusy pouze jednou. Stane se tak 26. ledna (Jan Hus: Vzkříšení) resp. 8. února (Hamlet: Přání zabít) vždy od 20 hod. na scéně Paláce Akropolis.

Proč by to mělo příznivce fantastiky a spřízněných subkultur mrzet? Stačí si přečíst, o čem obě hry jsou a trochu se poinformovat, jaké pověsti se Kabaret Caligula těší mezi diváky. O lecčems svědčí prostá skutečnost, že Palác Akropolis má ve dnech, kdy soubor vystupuje, permanentně vyprodáno.

Jan Hus: Vzkříšení má podtitulek „zombie drama z minulosti“ a rozhodně jej nelze doporučit školám jako zpestření výuky dějepisu. Žáčci by během představení například zjistili, že Jan Hus byl ve skutečnosti temný mág, který si tajně budoval armádu zombií, aby ovládl svět, že ke svým záměrům zneužil i lehce naivního českého barbara Conana, Jana Žižku z Trocnova a že Václav IV., král český, jehož lidové balady oslavují jako sympatického milovníka vína a empatického ochránce chudiny, byl úchylná bestie vyžívající se v nejbizarnějších formách mučení. A to už ani nezmiňuji jeho „ctnostnou a oddanou“ manželku Žofii, která ve skutečnosti souložila s každým druhým chlapem v království. Připočtěme kouzelníka Žita, jehož můžeme díky Kabaretu Caligula směle pokládat za největšího čaroděje českých dějin (jakousi obdobu Tolkienova Gandalfa) jehož úkolem je odvrátit hrozící apokalypsu a vládu nemrtvých a vychází nám z toho poměrně atraktivní koktejl. A dokážete si představit, jak s ním ještě zašejkruje cestovatel v čase zvaný Chronošlap, ultimativní světelný bojovník? Přiléhavější podtitulek by podle mě spíše zněl „apokalyptické drama plné zombií, obouručních mečů, ňader a sci-fi technologie“.

To Hamlet: Přání zabít je úplně jinačí kafe. K majstrštyku Charlese Bronsona se svým názvem nehlásí nadarmo a ortodoxní milovníci Shakespeara budou nejspíš šokováni (v horším případě je trefí šlak). Slavné drama z Elsinoru se totiž v podání KC mění ve skutečný gotický krvák s úplně novým dějem, novým textem a naprosto překvapivou pointou. Pokud během představení nezemřete smíchy, dozvíte se nakonec odpovědi na následující zásadní otázky:

Je starý Hamlet skutečně mrtev? Proč je jeho Duch tak agresivní a vzteklý? Je mladý Hamlet akční hrdina nebo emo cápek? Je Ofélie opravdu tak ctnostná a počestná, nebo je to svině křivá a děvka prodejná? A co Gertruda? Jak to doopravdy bylo s nejslavnější nevěrou v historii divadla? Je Claudius jen zbabělý alkoholik, nebo je to moudrý muž s kontemplativní povahou, který předběhl svou dobu? A Polonius? Jaké má plány? O co mu ve skutečnosti jde? To vše za dunivého metalového doprovodu a pochmurné atmosféry, z níž by měl radost každý gotik a LARPař.

Více na www.kabaretcaligula.com a www.palacakropolis.cz

21.       chronolap a zombie

 

41. duch       trnuje hamleta

mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.